Ať žije kontejnerizace!

07.02.2016 17:35

    V Rovnosti jsem se dočetl, že snížení poplatku za odpad v některých obcích je krok správným směrem, neboť jde o to, aby třídění bylo pečlivější. A aby tomu autor příspěvku Michal Kárný dal korunu, dodává: „Problém vidím tedy jen v tom, že i když barevných kontejnerů na tříděný odpad přibývá, není jich stále dost.“

    Nevím, kde pan Kárný žije, ale já kolem sebe vidím kontejnerů a popelnic dostatek. Navíc jich stále přibývá, což začíná být problém. Minimálně estetický. Zřejmě to tak vidí i na magistrátu, jinak by nechtěli prosazovat zákon o jejich odstranění z chodníků.

    Zajímavé mi připadá, že všichni řeší jen to, kolik má být nádob na odpad a kde mají stát, ale nikoho nezajímá, proč je jich tolik potřeba. A je-li jich vůbec tolik potřeba. Nikdo se nehodlá zabývat příčinou obrovského nárůstu odpadu.

    Pamatuji doby, kdy žádný odpad neexistoval. Jediný odpad z domácností byl popel, protože vše nepoužitelné, co se nedalo dát do sběru, se spálilo v kamnech. A popeláři se jmenovali oprávněně popeláři, protože sváželi pouze popel, nic jiného. A jak to bylo s obaly? Když jsem například jako dítě šel pro mléko, musel jsem si vzít konvičku, protože mléko se nalévalo z velkých konví do přinesených nádob. O nějakém problému s plastovými lahvemi nebo krabicemi se nikomu ani nezdálo. Teď ale máme „civilizaci“ a žijeme „na úrovni“. V důsledku toho jsme zavaleni předměty, se kterými neumíme udělat nic jiného, než je vyhodit.

    Současný trend, kdy se naše ulice zaplňují různobarevnými popelnicemi a kontejnery, nevidím na rozdíl od pana Kárného jako krok správným směrem, ale jako výsledek lidské blbosti, podporovaný státními orgány. Výrobci obalů a kontejnerů si mnou ruce a nejrůznější orgány mají o čem jednat. Kam až to zajde, těžko říct. Ale protože určitě vyhraje Michal Kárný a jemu podobní, možná se brzy dočkáme i světlefialových kontejnerů na krabice od polotučného mléka a tmavěfialových na ty od plnotučného. A až bude víc popelnic a kontejnerů než lidí, tak ještě určitě vymyslíme kontejnery na kontejnery, aby ty staré bylo kam dávat, až se budou nahrazovat novými.

JIŘÍ SMUTNÝ

 

Foto: autor