Do voleb daleko, ale otázka koho volit je na stole

14.08.2017 15:10

    Koho budeš volit? Téhle otázce se dnes člověk nevyhne ani při sebekratším rozhovoru, často o ničem, se sousedem, listonoškou, u lékaře... Po pravdě říkám, že nevím. Bezpečně vím, koho volit nebudu. Populisty, demagogy, korupčníky, šejdíře, slibovače nemožného, „jánabráchysty“, provařené ksichty, Burešovo, pardon, Babišovo ANO, komunisty, fašouny a xenofoby, partaje a účelově slepené spolky na jedno použití.

    „To ti moc velký výběr nezůstane,“ opáčil soused.

    „No právě, kromě těch nových firem, pardon, stran či hnutí – těm asi taky není co věřit – mi zbývají jen lidovci,“ já na to.

    „Si se zbláznil? Černoprdelníky? ´Klidnou sílu´? Korouhvičky to jsou, točí se, kam vítr fouká a je jim fuk, jestli fučí zleva nebo zprava, hlavně, že jsou u toho. Pánbíčkáři! A jak podjeli STAN, to taky o něčem vypovídá.“

    Schází už jenom, aby onen rozhněvaný muž křesťanským demokratům vyčetl křižácká tažení svaté církve římské, upálení mistra Jana Husa, Růžový palouček, inkvizici, pálení českých knih a čarodějnic na hranicích, ministra Plojhara, národněfrontovní spolupráci s komunisty, pedofily, co jich je na světě, a navracení církevního majetku. A taky že ano. Hlavně to majetkové vyrovnání státu s církvemi nemůže soused skousnout: „Tady denně přibývá zchudlých slušných lidí, kteří často nemají ani na chleba, a my budeme cpát církvím do chřtánu miliardy? To je loupež století! Ještě že to nová vláda zkrouhne,“ rozpálil se můj spolubesedník.

    Nevím, kde se v lidech bere tolik zášti a zloby. Jisté je, že lidovci za ty tři roky, co byli mimo sněmovnu, prošli nepřehlédnutelnou proměnou. Díkybohu, že křesťanské ideály (znáte lepší souhrn morálních zásad než je Desatero božích přikázání!?) sdílí nemálo mladých lidí, často nejen praktikujících věřících. Je zřejmé, že křesťanské hodnoty jsou přitažlivé i pro mnohé lidi bez konfese. V tom je jistá naděje.

    A co se té „loupeže století“ týká, proč měřit různým metrem novodobým zbohatlíkům a církvím? Proč jedněm ano a druhým ne? Nebo snad chceme, aby dál z naší společné kapsy plynuly stamiliony na podporu všech známých i neznámých duchovních společenství? Nic nemám proti mešitě, synagoze, různým modlitebnám, jejichž uživatelé se vyznačují odlišnou tradicí, kulturními kořeny, ale hlavně sdílenými hodnotami, pokud nejsou v rozporu s platnými zákony. Ale nechť si tato společenství spravují své svatostánky a své věci ze svých prostředků!

LUBOŠ PETŘÍK