Jak lze také „oslavit“ významné výročí osvobození

19.04.2015 15:45

    V pátek 17. dubna se v Židlochovicích konaly dvě akce na oslavu 70. výročí osvobození města po druhé světové válce, ke kterému došlo v noci ze 17. na 18. dubna 1945. Jedna se konala u Památníku vítězství v Tyršově ulici. Shodou okolností je to letos právě padesát let, kdy byl postaven a slavnostně odhalen. Někdo mu říká Památník osvoboditelů nebo Památník Rudé armády, neboť byl zhotoven na počest sovětských osvoboditelů. Jeho realizace se připravovala poměrně dlouho. Vše se zásadně pohnulo až v roce 1963, kdy byl vybrán projektant, brněnský architekt Lubor Lacina. Dílo pak ještě dotvořila sochařka Sylva Lacinová, jeho sestra.

    Kdo by čekal, že když už město postavilo osvoboditelům památník, že se příslušný pietní akt bude konat právě tam, mýlil by se. Tedy původně tomu tak bylo a oslavy to bývaly velkolepé, ale po listopadu 1989 došlo ke změně. V rámci nabyté svobody se už nemuselo povinně na žádné oslavy, a tak se nechodilo. V posledních letech chodí k pomníku zavzpomínat už jenom hrstka komunistů a jejich příznivců. Tentokrát bylo znát, že je kulaté výročí, neboť jich přišly celé dvě desítky.

    Užší vedení města, do kterého se zástupci KSČM od roku 1990 nikdy nedostali, organizuje pro sebe a své příznivce jakousi „truc akci“ na hřbitově. K pomníku nechodí asi proto, aby si s komunisty „nezadali“. Tímto způsobem jsou vlastně obyvatelé malého města uměle rozdělováni na dvě nesmiřitelné kasty. Navíc kladení květin na hřbitově probíhá vždy ráno, takže tam většina lidí nemůže přijít, protože jsou v práci nebo ve škole. A podle toho to taky vypadá. Letos tam byli kromě starosty a místostarosty ještě tři lidé. A aby tomu dali korunu, uložili květiny před památník obětem první světové války. Před žádnou ze dvou desek, souvisejících s rokem 1945, není nic.

Kulaté výročí osvobození se v mnoha našich městech a obcích slaví velmi důstojně a na úrovni, často s významnými hosty. Těmi jsou reprezentanti ruských zastupitelských úřadů, kozáci, významní politici, vojáci nebo pamětníci. Oslavy v Židlochovicích však díky postoji radnice nelze označit jinak, než jako vrchol trapnosti. A nejhorší na tom je, že se to v nejbližší době zřejmě nezmění. Podle dlouholetého městského zastupitele za KSČM Jana Šotnara má současný starosta Jan Vitula (teď zrovna v TOP 09) „svoji hlavu“ a ke změně se přesvědčit nenechá. Důsledkem této politiky může být, že se časem osvobození Židlochovic nebude slavit vůbec.

JIŘÍ SMUTNÝ
 

Vlevo: Akce ZO KSČM u památníku v Tyršově ulici.  Vpravo: Účastníci akce pomalu odcházejí...

Vlevo: Květiny u památníku obětem z let 19141918.  Vpravo: Poslední řádek (Nezapomeneme r. 1945!) je v rozporu se skutečností.