Jaký pán, taková služka

08.07.2020 10:05

    „Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist,“ prohlásil svého času jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob Albert Einstein. Od jeho úmrtí v USA uplynulo letos v dubnu 65 let.

    V české společnosti od okamžiku, kdy ve volbách dalo třicet procent voličů hlas jakémusi obskurnímu hnutí s názvem ANO s heslem „bude líp“ či nějak tak podobně, lidská hloupost jakoby přímo kvetla. Premiér české vlády, původem ze Slovenska, se opakovaně přes média strefuje do významných představitelů Evropské unie, do europoslanců, nazývá je pomatenými nebo dokonce vlastizrádci. Velká část veřejnosti se za Andreje Babiše kvůli jeho arogantním verbálním útokům logicky stydí a určitá část, doufejme, že o dost menší, mu tleská. Vždyť to přece slovenský miliardář s českou občankou cizákům v Bruselu konečně nandal. Ukázal jim, že jsme páni, a ne nějací ubozí poddaní bruselských, pařížských nebo dokonce berlínských mocipánů.

    Rovněž v době nouzového stavu kvůli onemocnění Covid-19 na sebe Andrej Babiš strhnul řadou svých výroků pozornost médií, a tím i veřejnosti. Za všechny stačí připomenout dva z nich – „Ať lidi jenom jedou do práce a z práce.“ Anebo „Je třeba být doma a nikam nechodit. Nech nakupuje jeden za rodinu.“ Babiš je prostě znalec, který si za svým slovem stojí, a také je uznávaný rétor.

    Ve stínu tohoto hlavního kormidelníka zůstávají jeho spolustraníci, kteří se rovněž v poslední době nesmazatelně zapsali do současného dění. Na prvním místě je třeba zmínit starostku Sokolova Renatu Oulehlovou, která se „proslavila“ odstraněním americké vlajky ve dnech oslav vítězství spojenců nad hitlerovským nacismem. Konkrétně se jednalo o pietní akt za mrtvé sovětské zajatce. Dnešní Sokolov osvobodili příslušníci americké armády, kteří tak zachránili před smrtí řadu sovětských válečných zajatců a ty oběti, které již byly po smrti, američtí vojáci důstojně pohřbili. Paní starostka Oulehlová je členkou stejného tzv. protikorupčního hnutí jako Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek a donedávna také například bývalý primátor Brna Petr Vokřál. Poslední jmenovaný přitom před krátkou dobou silným bouchnutím dveří své členství ukončil – údajně kvůli mafiánským praktikám hnutí ANO.

    Jako dlouholetý tiskový mluvčí ÚOHS (1999–2013) jsem dost litoval kolegu-mluvčího z radnice v Sokolově Vladimíra Meluzína, když musel vysvětlovat nepochopitelný čin starostky Oulehlové. Bylo těžké zdůvodnit, proč jeho nadřízená nechala odstranit vlajku nejvýznamnějšího spojence Sovětského svazu z let druhé světové války. Překážela snad vlajka USA, osvoboditelů Sokolova, pietnímu aktu na počest padlých sovětských hrdinů? Po komických vysvětleních ze strany sokolovské radnice, že odstranění americké vlajky nebyl zlý úmysl, jsem dospěl k závěru, že tomu tak nejspíše bude.

    Podle mého názoru jediným motivem nelogického protiamerického jednání starostky Renaty Oulehlové je něco nekonečného, a není to vesmír, o kterém mluvil Albert Einstein. Když pomyslím na některé verbální výstupy jejího nejvyššího nadřízeného z hnutí ANO, tak z toho jasně vyplývá jednoznačný závěr –  jaký pán, takový sluha, v tomto případě služka.

KRISTIÁN CHALUPA