Má to bavič jakešovského stylu všechno promyšlené?

17.03.2020 09:05

    Občané České republiky čelí v současné době zákeřnému nepříteli. Nejsou to armády nacistického Německa či bolševického Sovětského svazu. Tentokrát se jedná o pandemii virové choroby COVID-19. Do Evropy se tento zákeřný nepřítel dostal z jiné totalitní velmoci, z města Wu-chan v provincii Chu-pej, která se nachází v centrální oblasti Čínské lidové republiky.

    Naši občané musí v této vážné době každodenně čelit také televizní estrádě trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše a zpívajícího právníka Adama Vojtěcha, který je momentálně ministrem zdravotnictví. V době, kdy se mnozí, zejména starší občané obávají závažného onemocnění, Babiš s některými svými věrnými baví veřejnost, která ani v nejtěžších chvílích neztrácí smysl pro humor. Podobně to dělal před jedenatřiceti lety Milouš Jakeš. Rozdíl je pouze v jazyce. Zatímco někdejší generální komik Jakeš mluvil lidovou češtinou, ústřední uzenář Babiš mluví často československy. Termín ústřední uzenář jsem si s dovolením vypůjčil z komentáře Štěpána Maláta s názvem „Krizi neřídí odborníci, ale ústřední uzenář“, publikovaného v internetovém deníku Forum 24.

    Jakešovsko-babišovské verbální skvosty, které premiér pronesl v posledních dnech, přetiskl rovněž již zmíněný internetový deník Forum 24. I z malé ukázky je patrná nápadná podobnost mezi Babišovým „slovním salátem“ a proslulým Jakešovým vystoupením v Červeném Hrádku: „Máme tady provokatéry. To video, jak pána nechtěli nikde testovat, to byl fake. Není důvod dělat paniku, já nechápu, proč to lidi dělaj. Lidi musí vědět, že jsme ve válce a že se musíme všichni spojit v boji proti tomu viru.“ Před necelým týdnem Andrej Babiš napsal na Twitteru a Facebooku: „Někdo šíří po Facebooku nepravdivou zprávu, že budeme zavírat obchody. Není to pravda, nic takového jsme neřekli a neplánujeme. Mrzí mě, že se někteří lidé takhle chovají.“ A o několik dní později, kdy vláda s Babišem v čele nařídila zavřít řadu obchodů, předseda vlády se vyjádřil, jak se mají lidé v době epidemie chovat: „Ať lidi jenom jedou do práce a z práce. Je třeba být doma a nikam nechodit.“ Tak mne, pane premiére, zase mrzí vaše nekoncepčnost, jak jsou vaše opatření nepromyšlená a také to, jak se sám popíráte a jak se dá těžko věřit vašim slovům. Komunisté rovněž prohlašovali krátce před velkou měnovou reformou v roce 1953, že žádná měnová reforma nebude. A byla. Ale oni to jistě měli alespoň trochu promyšlené. Současný premiér má promyšlené jen to, že si díky současné nešťastné situaci snaží dělat v médiích dennodenně PR.

    Až Andy Babiš skončí v politice, což bude, doufejme, brzy, mohl by v nějakém pořadu bavit vždy humorně naladěné Čechy. Až bude muset opustit Strakovu akademii, mohl by požádat pražského primátora o poskytnutí vhodných prostor pro pořádání vlastní talkshow. Šéf Prahy by mu jistě ochotně vyhověl, vždyť o něm premiér nedávno tak vtipně mluvil: „My musíme všichni držet spolu. Chápu, že všichni chtějí respirátory… Pan primátor Hřib dělá politiku. Pan primátor Hřib nemá žádné nemocnice, všechny nemocnice jsou Vojtěcha.“

    Takové a podobné slovní ekvilibristice by jistě žádný primátor neodolal. Je však spíše pravděpodobné, že až sám Babiš ve velké politice skončí, přestane nás definitivně bavit. V souladu se rčením „po nás potopa“ nám nejspíše zmizí zcela z dohledu a usadí se se svými podivně nabytými dotacemi a miliardami v nějakém daňovém ráji. S daněmi to totiž Babiš opravdu promyšlené vždycky měl.

KRISTIÁN CHALUPA