Diskuse o článku "Čí zájmy propaguje Asociace krajů?"

Manipulace jak vyšitá

14.03.2013 16:15

    Zaujal mě příspěvek "Čí zájmy propaguje Asociace krajů?" a chtěl bych na něj reagovat. Jeho autor Ladislav Vencálek spílá jihomoravskému hejtmanovi za to, že prý zneužívá půdu "nevládní nestranické" organizace k hájení a prosazování zájmů sociální demokracie. Vidím to jinak. Předesílám, že nejsem kamarád Michala Haška, ale nemám rád zkreslování skutečnosti (ta totiž vede až k oné manipulaci, o které v souvislosti s některými médii hovořil Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu).

    Skutečnost je taková, že se na zámku v Židlochovicích sešli ke společnému jednání nejvyšší představitelé krajů a dva ministři a kromě jiných záležitostí se zabývali i volbou prezidenta. Předseda Asociace krajů České republiky, jihomoravský hejtman Michal Hašek, informoval na následné tiskové konferenci mimo jiné o tom, že ve druhém kole prezidentských voleb asociace podporuje Miloše Zemana. Pro upřesnění uvedl, že tato podpora není stoprocentní, neboť dva představitelé asociace, konkrétně liberecký hejtman Martin Půta a pražský primátor Bohuslav Svoboda, preferují naopak Schwarzenberga. Ti na tiskové konferenci rovněž vystoupili a vysvětlili svoje stanovisko. Obě názorově rozdílné skupiny tedy přednesly a zdůvodnily svoje postoje v  této věci. Připadá mi to normální a v pořádku.

    Pokud panu Vencálkovi vadí, že Hašek propagoval Zemana, proč mu nevadí, že Svoboda propagoval Schwarzenberga? Proč ve stejném duchu nenapsal, že pražský primátor zneužívá asociaci k propagaci své ODS? Jsem toho názoru, že novinář by měl být nestranný a měl by veřejnosti prezentovat pravdivé a nezkreslené informace. Vybírat jen ty, které se mu hodí, je nefér.

JIŘÍ SMUTNÝ

Na snímku jsou zmínění Svoboda a Půta, které jsem zachytil v okamžiku, kdy v Židlochovicích „zneužívali asociaci k prosazování zájmů ODS“.

 

Příspěvek "Čí zájmy propaguje Asociace krajů?" najdete zde.

 

21.03.2013 19:10

Na poznámku J. Smutného reagoval autor článku "Čí zájmy propaguje Asociace krajů?" L. Vencálek:

    Už je to dávno. Už dva měsíce, co v tomto médiu vyšla moje poznámka o zasedání Asociace krajů v Židlochovicích (18. ledna), která byla svolána proto, aby páni ministři Fiala a Jankulovský mohli seznámit hejtmany se svými plány, ministr Fiala například se Strategií vzdělávací politiky České republiky do roku 2020 a ministr Jankulovský s problémy čerpání peněz z evropských fondů, jejichž příjemci jsou kraje ¬ většinou vždy dva a dva spojené v tzv. Ropy – přičemž zejména severozápadní a severomoravský si – jak se i v tyto dny píše – zřejmě nepočínaly příliš věrohodně. Napsal jsem, že předseda Asociace krajů Michal Hašek však tuto pracovní schůzku využil k volební propagandě. Na tiskové konferenci po skončeném jednání hned v úvodu tlumočil oficiální stanovisko Asociace krajů k volbě prezidenta – že totiž Asociace krajů tvořená hejtmany podporuje – až na primátora Prahy a hejtmana libereckého – Miloše Zemana a doporučuje občanům, aby učinili taktéž. Kolega Smutný mi vyčítá, že já vyčítám panu Haškovi, že propaguje Miloše Zemana. Ale kolega Smutný se mýlí. Pan Hašek si může propagovat koho chce. Na půdě ČSSD, nebo třeba doma... Já mu vyčítám, že tak učinil na půdě Asociace krajů, která je, jak se praví ve zřizovacích listinách a v jejích oficiálních materiálech „zájmové sdružení právnických osob, jehož hlavním cílem je hájit a prosazovat společné zájmy a práva krajů,“ nebo také: „Asociace krajů České republiky je otevřenou zájmovou nestranickou a nevládní organizací, jejíž hlavním cílem je hájit a prosazovat společné zájmy a práva krajů.“ Z této definice vyplývá, že pan Hašek zneužil Asociaci krajů ve prospěch svého osobního či skupinového přesvědčení nebo zájmu. Ostatně, podobně se k Haškově vystoupení na oné konferenci vyjádřil i liberecký hejtman Martin Půta. Konstatoval, že hejtmani by se měli věnovat řešení regionálních problémů a ne politickým prohlášením. Ostatně, jak to všechno bylo lze si obnovit na https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/213411058330118/obsah/240182-asociace-kraju-o-skolstvi-a-eurofondech-brifink/. A když kolega Smutný v souvislosti s mým článkem hovoří o demagogii, vůbec neškodí si poslechnout záznam z oné tiskové konference.

LADISLAV VENCÁLEK