Mourovatí uhlobaroni

07.01.2014 23:10

    Mourem už doma netopíme. Pokoušel jsem si vybavit, jak a zda uhlí voní, když televizní štáby zpovídaly ve Švýcarsku pana Koláčka a jeho kolegy, jakmile padly „překvapivé“ rozsudky. Moc pěkně nám tu naši novodobí uhlobaroni zatápěli! Vymetli spolu se severočeským nerostným bohatstvím pěkných pár miliard z pokladny.

    A proč se vlastně Český stát nepřipojil k žalobě na jejich zjevné zneužití informací v obchodním styku? Vysoce a velmi pravděpodobně proto, že to byl základní princip nejen celé tuzemské privatizace. Těch pár snad vymožitelných miliard tak ve Švýcarsku zůstane po boku všem miliardám ostatním. Leží tam na soukromých kontech, už dávno nejsou žhavé. Nikoho nepálí. Pár vyvolených však náramně hřejí.

    Na privatizačním projektu Mostecké uhelné figuruje rozhodující podpis jednoho zajímavého českého politika, tehdejšího ministra financí. Je šikovný, ze stravenek si postavil domeček. Jeho hvězda aktuálně stoupá, stejně jako počet nohsledů a fanatických fanoušků. Zatím. A tak se o zmíněné uhelné švýcarské kauze v tuzemských médiích už nereferuje. Vyšetřování skončilo, zapomeňte.

    Dočasný ministr vnitra snad prý dokonce nutil generála Červíčka k personálním změnám mezi špičkami hospodářské kriminálky. Jak se do Lessy volá, tak se z Lessy ozývá! Červíček však hlodá! Prezident (ovšemže policejní) je posléze odvolán, protože předtím nekorektně instalován. Lessy slibuje, že vloží do rukou příštímu ministrovi svou rezignaci. Co jiného mu asi tak zbývá, když nejzápadnější z hejtmanů prozradil odbojnou „rádobyzradu“, za což si vysloužil křeslo na nejsilovějším ze silových resortů.

    Ameriku sužují mrazy, ledoborci však přesto plují dál, okolo Prahy padají teplotní rekordy. Možná už někde zase něco doutná. Uhlí to ale zatím není.  (drk)