V nouzi poznáš… Vietnamce

02.04.2020 18:45

    Před dvěma dny mi zavolal můj dlouholetý vietnamský kamarád Chung Nguyen, že se za mnou potřebuje nakrátko stavit. Chung měl dříve v Brně, v ulici Veveří, malé bistro a tam jsme se před pětadvaceti lety poprvé potkali.

    Za půl hodiny po telefonátu Chung přijel i se svou současnou vietnamskou přítelkyní a předal mi čtyři roušky, které Loan speciálně pro nás ušila. Omlouvali se ještě, že nás obtěžují. Můj kamarád, který pochází z Hanoje, je vlastně již Čech, má řadu let české státní občanství, mluví dobře naší mateřštinou a s bývalou českou manželkou má dvě dospělé děti.

    S Vietnamci se kamarádím někdy od poloviny 60. let, kdy se v Kopřivnici, kde jsem tehdy žil, objevila první asi desetičlenná skupina mladých lidí z této daleké země v jihovýchodní Asii. Přijeli se vyučit a pracovat do automobilky Tatra. Všichni byli jednotně oblečeni do  tmavých obleků a bílých košil. Od té doby uplynula velmi dlouhá doba. Vietnamci, kterých u nás v současné době žije kolem 60 000, chodí dnes zcela moderně oblečeni. Mají však stejnou vlastnost, jako jejich předchůdci z 60. let minulého století. Všichni se totiž rádi smějí.

    Vietnamská komunita žijící v České republice nechala v těchto krizových dnech opět o sobě výrazně slyšet. Rozjela totiž vlastní kampaň na pomoc v těžké době boje s onemocněním COVID-19. Vietnamské večerky a obchody označené symbolem srdíčka nabízejí malé občerstvení složkám Integrovaného záchranného systému zdarma. Podle iniciátora výzvy Tran Van Sanga se do kampaně zapojily již stovky prodejců. „Dostal jsem od komunity výzvu, že bych mohl udělat nějakou iniciativu pro českou společnost. Všechny varianty ale byly dost rizikové, protože by se lidé mohli nakazit. Složky IZS v první linii potřebují podporu, takže jsme se dohodli na poskytování občerstvení,“ řekl Novinkám iniciátor výzvy Tran Van Sang. Podle jeho slov zbývalo ještě vymyslet symbol, který by dal záchranářům, hasičům a policistům vědět, že v té či oné prodejně se mohou občerstvit. Dodal, že vymysleli srdíčko. V těchto dnech dorazilo z Vietnamu do České republiky evakuačním letadlem kromě dvou stovek Čechů také 24 tisíc roušek jako dar od vietnamských občanů. Část této zásilky je určena pro Policii ČR. Na rozdíl od zdravotnického materiálu, který byl nakoupen v Číně, dodávky roušek z Vietnamu jsou nezištnou humanitární pomocí.

    Můj brněnský kamarád Chung Nguyen s přítelkyní Loan se mi při předávání vlastně vyrobených roušek ještě omlouvali, že obtěžují. Symbolický dárek čtyř roušek doprovázený omluvou svědčí jen o tom, že v nouzi poznáš Vietnamce. Přátelé, srdečně děkujeme.

KRISTIÁN CHALUPA