Vlídné a přívětivé dámy v tišnovské firmě Systra

03.07.2013 17:50

    Vlídnost, přívětivost, laskavost, dobrosrdečnost i ochota jako projev dobré vůle a snahy vyhovět platí ve společnosti za cenné lidské vlastnosti. Lidé s těmito vlastnostmi toto své jednání, pramenící z jejich životního přesvědčení, životních pravd a životní filozofie, vnímají jako své poslání, naplňující srdce a duši. A v něm právě tkví smysl jejich života. V jejich hodnotovém systému zaujímají hodnoty altruismu a pomáhání první místa. Bývají to lidé poctiví, čestní, dělající to, co je správné, i když se nikdo nedívá.

    Setkání s takovými lidmi potěší v opravnách letitých elektrospotřebičů v brněnských ulicích Lidické nebo Štefánikově, kde nad jejich starými majiteli neohrnují nos a nenutí je k nákupu těch nových a nejnovějších. Nebo v opravně obuvi ve Tkalcovské ulici, u hodináře v Jugoslávské ulici, u opraváře deštníků ve Štefánikově ulici nebo v opravně oděvů v ulici Tábor 48d, kde ochotně i scelují látky poškozené od molů nebo roztržením a vyměňují zipy.

    Rád se podělím o nejnovější zkušenost s opravou jedné ze tří žaluzií do dřevěných oken, které jsme pořídili od firmy Systra 12. srpna 1994. Její brněnská pobočka byla letos uzavřena. Při hledání, kdo by se opravy žaluzie ujal, jsem zjistil, že Systra, vyrábějící interiérové a exteriérové žaluzie, textilní rolety, sítě proti hmyzu, markýzy, slunolamy a další stínící produkty, působí ještě v Tišnově a to v ulici Na Zahrádkách 349. Na internetu vybízí zájemce, aby si vybrali ideální poměr denního světla a stínu, žaluzie přesně podle představ a přání, bude jen na nich, kolik světla či stínu si vpustí do místnosti. Dvakrát jsem se telefonicky ujišťoval, zda skutečně mohu přijet s oknem a téhož dne bude oprava hotová. Účetní firmy paní Yvona Schallerová, s kterou jsem telefonoval, vedoucí výroby paní Jitka Plevová, která opravu organizovala, jakož i paní Eva Štouračová, která žaluzii opravovala, byly nesmírně vstřícné, vlídné, sympatické. A co nejvíce překvapilo: než jsme se synem stačili vypít a zaplatit kávu v hotelu na tišnovském náměstí, zvonil mobil ze Systry, že už si okno s opravenou žaluzií můžeme odvézt.

BOHUMIL HLAVÁČEK