Pozvání do Moravského zemského muzea

31.10.2013 09:30

    V úterý 5. listopadu 2013 od 17 hodin se uskuteční v Paláci šlechtičen, Kobližná 1, Brno, slavnostní prezentace knih Etnografického ústavu MZM. Jde o představení sbírek EÚ MZM Lidová kultura v muzeu a souhrnné knihy o kraslicích v Českých zemích Malované vejce. V programu vystoupí mužský sbor Slováckého krúžku v Brně.

    Taktéž v úterý 5. listopadu pořádá MZM od 17 hodin v Pavilonu Anthropos, Pisárecká 1, Brno, přednášku cestovatele Davida Švejnohy k výstavě Dobrodružná Afrika očima cestovatelů. Přednáška UGANDA – Perla subsaharské Afriky představí cestu terénním autem po jedné z nejkrásnějších zemí černého kontinentu, scenérie mlžných pralesů Bwindi a dechberoucí chvíle s horskými gorilami,  přírodu na hranicích s Rwandou a Kongem a pygmejské vesnice. Dále také průjezd Národním parkem Queen Elizabeth, plným antilop, a plavbu po kanále Kazinga s množstvím hrochů, buvolů, slonů a krokodýlů. A také lesy Semliki a vulkanické prameny, čajovníkové plantáže u městečka Fort Portal a magické vodopády.

    Z technických důvodů musí MZM ukončit výstavu Normalizaci navzdory už 6. listopadu 2013, nikoliv plánovaného 10. listopadu. Derniéra výstavy bude ale slavnostní. Připravená je komentovaná prohlídka a od 17 hodin promítání filmu Milana Maryšky Ztráta paměti – Žalář je čest, ne ponížení. Promítat se bude ve velkém sále Dietrichsteinského paláce, výstava je tamtéž. Přibližuje na dobových dokumentech z novodobých dějin Brna a dalších exponátech konec demokratizačního procesu v socialistickém Československu vstupem sovětských vojsk v srpnu 1968, brněnské oběti k 1. výročí vstupu vojsk, čas normalizace, Chartu 77 a její distribuci do Brna, její brněnské signatáře, společenské poměry, fenomén brněnské tzv. podzemní univerzity a dobové dokumenty z brněnského listopadu 1989.  (ep)

—————

Zpět