Bystrc vzpomínala na Jakuba Obrovského

29.03.2019 22:35

    Také brněnská městská část Bystrc má svého slavného rodáka. Je jím sochař, malíř, grafik, pedagog a spisovatel Jakub Obrovský. K 70. výročí jeho úmrtí uspořádal Úřad městské části Brno-Bystrc slavnost, která se 29. března 2019 od 18 hodin konala ve Společenském centru na Odbojářské ulici. Součástí akce bylo odhalení bronzové plastiky David a Goliáš od Jakuba Obrovského. Plastika je nyní umístěna v obřadní síni Společenského centra. Zároveň měli návštěvníci ojedinělou možnost zhlédnout výstavu obrazů tohoto umělce, zapůjčených ze soukromé sbírky.

    Součástí slavnosti byla brněnská premiéra opery Voda a vzduch, inspirované životem a dílem Jakuba Obrovského. Opera zazněla v podání členů souboru Ensemble Damian z Olomouce. Autorem hudby i libreta je hudební skladatel a pedagog Tomáš Hanzlík. „Výtvarné umění je od dětství mou velkou vášní. Díky setkání s dílem Jakuba Obrovského jsem se z pozice prostého diváka stal i amatérským uměnovědcem. Libreto opery vzniklo na základě studia jeho deníku. Jde o autentické texty,“ uvedl Tomáš Hanzlík. Během programu mohli také návštěvníci zhlédnout vzácně dochované filmové záběry a fotografie Jakuba Obrovského.

    Tento umělec se narodil 24. prosince 1882. Jeho rodný dům čp. 51 dosud stojí na náměstí 28. dubna v Bystrci. Ve své malířské tvorbě čerpal Jakub Obrovský náměty i z rodné obce a jejího okolí. O Bystrci také napsal autobiografickou prózu Malá řeka. Jakub Obrovský zemřel 31. března 1949 v Praze. Podle svého přání byl pochován na bystrckém hřbitově. Po jeho zrušení byly umělcovy ostatky uloženy na hřbitově v Žebětíně. V Bystrci připomíná Jakuba Obrovského pamětní deska na jeho rodném domě a busta před nákupním střediskem Javor.

VĚRA RUDOLFOVÁ