Jan Jakub Zahradníček byl optimistou

14.02.2020 13:45

    S mimořádně těžkými momenty se musel ve svém životě opakovaně vyrovnávat Jan Jakub Zahradníček. Tento brněnský fotograf, bývalý poslanec, senátor a zejména strážce odkazu svého otce  katolického básníka Jana Zahradníčka  nás navždy opustil 16. prosince 2019. Bylo mu pouhých jedenasedmdesát let.

    S Honzou jsme se znali od osmdesátých let minulého století, a musím říci, že na mne vždy působil pozitivně svým nezdolným optimismem. A to i přes prožité hrůzy, k nimž patřilo pronásledování jeho otce po únorovém puči v roce 1948.

    Básník Jan Zahradníček byl ve svém brněnském bytě zatčen příslušníky StB 14. června 1951. Později byl ve vykonstruovaném procesu bez jakýchkoli důkazů odsouzen za špionáž a rozvracení socialismu na dlouhých třináct let do kriminálu. V roce 1956 se v rodině pronásledovaného básníka odehrála další tragédie. Dvě jeho malé dcery, Honzovy sestřičky, zemřely na otravu muchomůrkou zelenou. Z komunistického vězení se Zahradníček vrátil až po prezidentské amnestii v květnu 1960. V důsledku dlouholetých útrap jeden z našich největších básníků krátce po návratu z vězení zemřel. Jeho syn tak poznal tátu jen na několik měsíců a jako dítě „nepřítele socialismu“ neměl velkou šanci dostat se na studia.

    V pražském Institutu pro studium literatury vyšla v loňském roce monografie s názvem Jan Zahradníček Poezie a skutečnost existence. Literární historici Josef Vojvodík a Jan Wiendl v úvodní poznámce k téměř čtyřsetstránkové publikaci zdůrazňují, že tato práce je výrazem jejich dlouholetého zájmu o Zahradníčkovu tvorbu. Prezentace knihy o básníkovi Janu Zahradníčkovi v Moravské zemské knihovně v Brně se koncem ledna loňského roku zúčastnil i jeho syn Honza, který byl patronem zmíněné monografie. Působil vyrovnaně, i když zhoubná nemoc již zaťala své drápy. Netušil jsem ale, že se Honza stane tak brzy její obětí a naopak jsem věřil, že jeho optimismus a víra pomohou zákeřnou chorobu nakonec překonat.

    V nadcházejících dnech si v naší zemi budeme opět připomínat tragické výročí únorového puče z roku 1948. K obětem bezprecedentního komunistického násilí patřil nejen katolický básník Jan Zahradníček, ale i jeho syn a můj dlouholetý kamarád Honza. Nikdy na něj nezapomenu.

KRISTIÁN CHALUPA