Jana Čipáková

02.06.2018 17:45

    Za dílo, činnost nebo jednání, které výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a Brno a přispívá k jejich věhlasu a dobrému jménu, si zasluhuje veřejné ocenění Mgr. Jana Čipáková, která je členkou ústředí Syndikátu novinářů České republiky a v Syndikátu novinářů jižní Moravy je v čele jeho Klubu novinářů.

    S potřebným vzděláním byla dva roky učitelkou základní školy ve Velkých Němčicích, další dva roky v Parku kultury a oddechu v Brně autorsky i v reálu připravovala programy pro děti a v roce 1965 se stala redaktorkou městského rozhlasu po drátě. V srpnu 1968 zastával důležitou roli – nebylo možné jej zaměřit a v podzemí Nové radnice plnil i poslání celostátního rozhlasu, jehož vysílání bylo násilně přerušeno. Hned na začátku normalizace Janu Čipákovou čekal vyhazov a hledání nového zaměstnání. Postupně byla prodavačkou knih v České ulici, administrativní silou Ústředí lidové umělecké výroby a 18 roků ji zaměstnávala Moravská galerie, kam nastoupila jako hlídačka a postupně se vypracovala na správkyni depozitáře. Po listopadu 1989 se dočkala rehabilitace, vrátila se i do Rozhlasového studia města Brna i do Syndikátu novinářů.

    Už od 16 let začal pro Janu její dlouhý, pestrý a bohatý život s folklorem. Její rodiče pocházeli z Valašska, a proto Janinou první volbou se stal brněnský folklorní souboru Valašského krúžku ve sdruženém závodním klubu železničářů. Tam byla tanečnicí a zpěvačkou. V Celoakademickém souboru Vojenské akademie Antonína Zápotockého už byla konferenciérkou. Následovala spolupráce s oddělením zájmové umělecké činnosti na Krajském kulturním středisku a s dalšími pořadateli festivalů a se soubory. Jak vzpomíná, v zahraničí moderovala vždy v jazyce navštívené země a zpaměti, což je sice těžké, ale neocenitelné pro kontakt s publikem. Holandštinu, polštinu a maďarštinu se učila z překladu vlastního textu a z magnetofonové nahrávky, kterou ji pořídil rodilý mluvčí. S brněnským souborem Poľanou se představila na Ukrajině, v Polsku, Maďarsku, Belgii a Holandsku, s Brněnskými gajdoši v Polsku, Holandsku a Belgii, s Valašským krúžkem v Belgii na mezinárodním festivalu v Jambes-Namuru v parku královny Astrid, kde v této valonské části země mluvící francouzsky zaujala nadšené publikum svou brilantní francouzštinou.

    Ve výčtu Janiných aktivit nechybí její moderování pořadů na mezinárodních folklorních festivalech ve Strážnici a v Brně, na folklorních festivalech Hanáckého Slovácka Kraj beze stínu v Krumvíři, na 35 ročnících národopisné přehlídky Brněnsko tančí a zpívá a na desítce módních přehlídek Ústředí lidové umělecké výroby, souvisejících s folklorem.

BOHUMIL HLAVÁČEK