Josef Mynář žije 35 let s transplantovanými játry

01.04.2018 20:35

    Letos 2. února uplynulo 35 roků od první transplantace jater v tehdejším Československu. Podstoupil ji na II. chirurgické klinice ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně ve svých 37 letech Josef Mynář z Tišnova, trpící nevyléčitelnou jaterní chorobou. Transplantaci uskutečnil tým pod vedením přednosty kliniky prof. MUDr. Vladimíra Kořístka, DrSc. Dnes jsme si vzájemně popřáli pohodové svátky jara a zavzpomínali na naše setkávání. Vzpomínám si, jak jsme chtěli s mým redakčním kolegou fotoreportérem PhDr. Vítem Korčákem navštívit Josefa Mynáře před vánočními svátky v roce 1983, prvními po transplantaci. Domnívali jsme se, že bude nanejvýš péct s manželkou cukroví, strojit stromeček nebo obcházet kolem paneláku v Mánesově ulici. Doma jsme ho nezastihli. Odjel autem do jižních Čech pro kapra. Na sklonku devadesátých let si na vycházce do lesa zlomil holenní kost na pravé noze. S nohou v sádře, obalené igelitem, se pak zúčastnil honu. A ještě něco stojí za prozrazení: Maruška, čtvrtý Mynářův potomek, přišla na svět 21. ledna 1990.

    Josef Mynář byl posunovačem v tišnovské železniční stanici a za tři roky po transplantaci se v červenci 1986 vrátil do zaměstnání. Do jara 1996 pracoval na nádraží jako staniční dělník. V invalidním důchodu vydržel jen do října 1997, kdy nastoupil do práce jako strážný v Drásově a potom také opravoval dřevěné palety. Zůstal stále aktivní v mysliveckém sdružení. I v mrazivých dnech chodíval s borderteriérem Dagem do honitby přikrmovat srnčí zvěř, zajíce a bažanty.

    I nyní, v 71 letech, se těší dobrému zdraví. Věnuje se myslivosti, horské turistice, jízdě na kole a nácviku na XVI. všesokolský slet 2018. Představí se ve skladbě Borci, v níž se snoubí tradice naší tělesné kultury s národními motivy a s naší současností. Je koncipována se zaměřením na hudebně pohybovou současnost s využitím aerobního charakteru kondičního cvičení. Využívá gymnastických a skupinových prvků v souznění s klasickými motivy se záměrem emocionálního prožitku cvičenců i diváků.

    Podle informací z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně na světě jen desítky lidí z desítek tisíc žijí po transplantaci jater déle než 30 let. Průměrná délka života po transplantaci jater je v současnosti 15 let.

BOHUMIL HLAVÁČEK

 

Josef Mynář (třetí zleva) spolu s chirurgy a autorem vzpomínky. Snímek byl pořízen v roce 2013. (Foto: Miroslav Homola)