Na otázky BrnoŽurnálu odpovídá Stanislav Šida z Moravské banky vín

Mezinárodní výstava Grand Prix Austerlitz 2018 se blíží

03.08.2018 07:00

    V Křížové chodbě a Rajské zahradě Nové radnice v Brně se v sobotu 18. srpna uskuteční 15. ročník mezinárodní výstavy vín Grand Prix Austerlitz 2018. O tři týdny později bude pokračovat na Festivalu vína v Praze na Letné. Výstavu pořádá Moravská banka vín, po odborné stránce ji zaštiťuje Asociace sommeliérů ČR, podporu poskytl Vinařský fond ČR a historickou část programu připravuje produkční společnost AusterlitzPro. O závěrečných přípravách nás informoval STANISLAV ŠIDA z pořádající Moravské banky vín.

• Na jaké novinky se letos můžeme těšit, a co se naopak nezmění?

    Nejdůležitější změnou je místo konání. Jak známo, výstava Grand Prix Austerlitz v minulosti „putovala“ po různých místech. Po slavkovském zámku, Biskupském paláci a Moravském zemském muzeu se letos přesouvá na Novou radnici v Brně. S ministerstvem zemědělství jsme se dohodli, že její pokračování se uskuteční 8. září společně s dožínkami na Letenské pláni v Praze.

    V Brně se sejdeme 18. srpna ve 14 hodin, předpokládané ukončení je naplánováno na 20. hodinu. V příjemném prostředí Křížové chodby a Rajské zahrady se pobavíme spolu s cimbálovou muzikou a tanečníky souboru Věčně mladý Danaj ze Strážnice. Součástí programu budou i ukázky otvírání láhví sektu šavlí, odborně řečeno sabráž, chybět nebudou ani napoleonští vojáci v historických uniformách. Pro hosty chystáme i malé překvapení – přímo na výstavě předáme unikátní exponát Technickému muzeu v Brně. Velice nás potěšilo, že záštitu nad výstavou převzal kromě jihomoravského hejtmana také ministr zemědělství ČR.

• Co má výstava společného s císařem Napoleonem?

    Výstava symbolicky připomíná bitvu tří císařů u Slavkova (Austerlitz) z roku 1805, proto i vzorky pro soutěž jsou vybírány pouze takové, které mají něco společného se slavnou bitvou. Setkáme se s víny z Francie a jejích tehdejších spojenců, s víny spojeneckými (Rusko, Rakousko), samozřejmě i s kvalitními domácími produkty a s víny ze zemí, jejichž zástupci se účastní novodobých rekonstrukcí bitvy. A taky si připomeneme Napoleonovy narozeniny, připadající na 15. srpna. Není žádným tajemstvím, že v roce 1809 císař oslavil své čtyřicátiny v lužáneckém parku v Brně. Konzumační lístky lze zakoupit za 250 korun v našich vinotékách v Brně na Dominikánském náměstí nebo na Hlinkách. Každý zájemce o výstavu obdrží 12 žetonů na ochutnání vzorků vín, katalog, skleničku a láhev minerální vody. Připraveno je více než 200 vzorků tuzemských i zahraničních vín.

Stanislav Šida při sabráži sektu. (Foto: Anna Pecková)

• Kolik vinařů představí své produkty?

    Soutěže se každoročně účastní kolem padesáti vinařů. Letos to bude podobné. Hodnocení je dvoukolové. Do druhého kola postupují pouze vína, která dosáhnou 80 a více bodů. Základní kolo se uskuteční právě dnes od 10.30 do 16 hodin, finální pak 18. srpna v Brně, v den konání ochutnávky pro veřejnost. Vína jsou rozdělena do osmi kategorií, v každé z nich bude uděleno 12 medailí. Jako jediní v České republice nezveřejňujeme výsledky v průběhu degustace, ale až po ní. Tento postup jsme zvolili proto, že se nám nezamlouvá takzvaný „hon na šampiony“, kdy se oceněná vína vypijí během chvilky a na ostatní vzorky se mnohdy ani nedostane. Náš způsob zajišťuje, že návštěvníci si udělají vlastní degustační postup a ochutnají jak zemská vína, tak i přívlastková, což vinařům zajistí větší šanci, že se jejich produkty dostanou ke konzumentům. Tento systém se nám velice osvědčil, jeden z francouzských komisařů ho dokonce využil při vinařské akci ve Francii.

• Všimli jsme si, že jste vyhlásili zajímavou soutěž o volné vstupenky na výstavu…

    Je to tak, počátkem července odstartovala letní hra pro milovníky vín a historie. Přibližuje vybrané momenty ze života slavného muže – císaře Napoleona. Postupně zveřejňujeme šest soutěžních otázek. Společnou odpověď na všechny z nich lze poslat nejpozději do 13. srpna dopoledne formou zprávy na facebookové stránky Moravské banky vín. Vylosováno bude šest výherců volných vstupenek. Do 12. srpna běží také soutěž o deset konzumačních lístků na portálu www.ibrno.cz/souteze. Tam je otázka velmi jednoduchá: Kolikátý ročník Grand Prix Austerlitz letos proběhne?

Díky za rozhovor, na zdraví!

Rozmlouval:
JAROSLAV BOBEK

 

 

    Chcete si zasoutěžit? Stále máte šanci. Tady je prvních pět otázek letní hry pro milovníky vína a historie:

    1. Slavný francouzský vojevůdce a státník Napoleon I. Bonaparte ve městě Brně a) nikdy nebyl, a proto zde nemá ani žádnou pamětní desku; b) v utajení zde strávil delší čas v paláci na Zelném trhu; c) pobýval v dnešním Místodržitelském paláci na Moravském náměstí.

    2. Napoleon se narodil a) v Paříži, hlavním městě Francie; b) ve městě Ajaccio na ostrově Korsika; c) na ostrově Elba.

    3. Jak se nazýval útvar, jenž prorážel nepřátelské linie? a) triangle – trojúhelník; b) rond – kruh; c) carée – čtverec.

    4. Císaři Napoleonovi se připisuje zásluha o pokrok v novodobé egyptologii. Při jeho vojenském tažení do Egypta v roce 1799 byla nalezena a) zloději nedotčená hrobka faraona Tutanchamona; b) kosmetická skříňka královny Kleopatry; c) Rosettská deska – žulový kámen s texty ve dvou egyptských písmech a v řečtině.

    5. Jak se jmenoval jediný legitimní syn císaře Napoleona, který měl šanci stát se jeho nástupcem? a) Napoleon II., celým jménem Napoleon František Josef Karel Bonaparte, který byl v Čechách přezdíván jako Orlík; jeho matkou byla Marie Luisa; b) Léon, čili Lev; jeho matkou byla Eleonore Dénuelle De la Plaigne; c) Alexander, celým jménem Florian Alexander Josef Walewski; jeho matkou byla Marie Walewska.

    6. Závěrečná otázka bude zveřejněna ve středu 8. 8. 2018.

    Podrobnosti o soutěži: www.facebook.com/bankavin.cz.

>><<

    Výsledky 14. ročníku mezinárodní soutěže vín Grand Prix Austerlitz 2017 najdete zde: www.brnozurnal.cz/news/sampionem-je-sauvignon-2015.