Luděk Savana Urbánek s převahou zvítězil v oblíbené anketě

Na mejdanu s Osobností Moravy 2019

12.01.2020 07:35

    Vše začalo stručným oznámením: „Vážení příznivci, Moravanky a Moravané, je začátek roku 2019 a my pořadatelé ze spolku Moravská národní obec si vás dovolujeme co nejsrdečněji pozvat ke sledování a ještě lépe k aktivní účasti na letošním, již čtvrtém, ročníku iniciativy Osobnost Moravy. Také v letošním roce hledáme známou, či méně známou moravskou osobnost, jejíž činnost přispívá k utváření dobrého jména naší krásné země Moravy. A právě takoví lidé si dle našeho názoru zaslouží ocenění. Pokud někoho takového znáte, tak neváhejte a zašlete nám svůj návrh…“

    Mezi nominovanými se ocitl i brněnský rodák, novinář a moderátor Luděk Urbánek, zvaný Savana. V jihomoravské metropoli i širokém okolí má spoustu příznivců, patří k významným osobnostem kulturního života, hrdě se hlásí k Moravě a moravské národnosti. Propaguje ji nejen u nás, ale i za hranicemi. Všude, kam se podíváte, má plno přátel. Na Facebooku byste jich napočítali několik tisíc, další příznivci jeho příspěvky alespoň občas sledují.

    Rozběhlo se hlasování. Luděk už od prvních dní sbíral cenné vavříny, počet hlasů utěšeně narůstal. Zpočátku tomu nechtěl věřit… Hlasování skončilo 15. prosince 2019 úderem dvanácté hodiny. Luděk Savana Urbánek výrazně „přeskočil“ dalších osm nominovaných osobností. Sečteno a podtrženo: 20 112 hlasů. Téměř devětkrát víc, než soutěžící na druhém místě. Neuvěřitelné! Od organizátorů ankety získal cenu v podobě bronzové orlice. „Něco takového by mě ani ve snu nenapadlo. Když mi na jaře volali z Moravské obce, že mě chtějí nominovat na Osobnost Moravy, myslel jsem, že si někdo dělá legraci,“ vzpomíná. „To, že se umístím, bylo docela nereálné. Pak jste se do toho vložili vy všichni. Ti, co diskutovali o hlasech, i ti bezejmenní, co jen potichu hlasovali. Na cenu budu do smrti pyšný. Stejně jako na vás, své kamarády. Potkáme se 11. ledna 2020 na Šelepce.“

    Několik let moderoval Brněnské Vánoce na náměstí Svobody, Kudrnovo kolo, slavnostní zahájení turistických sezon, různé mítinky či setkání v brněnských městských částech, festivaly. Potkáte ho na mnoha akcích po celé republice. Na dětských dnech přináší radost našim nejmenším. Benefičně moderoval několik akcí v Dětské nemocnici v Brně, občas předvádí show na zahradě Dětského domova Dagmar, na motorce vozí děti v Centru Kociánka, zdarma moderuje vernisáže v Masarykově onkologickém ústavu. Spolu s kolegy nazpíval píseň Romantik pro lidi trpící roztroušenou sklerózou. Ve svém bydlišti „vykrmuje“ svými řízky místní bezdomovce. „Su hrdý moravský patriot a hrdý Brňák. Moravu propaguju i na svých cestách v zahraničí. Vždycky si s sebou beru moravské symboly. Kamkoliv přijedu, tam vyvěsím moravskou vlajku,” říká.

    Svoji moderátorskou kariéru začínal v tehdy nejposlouchanějším moravském Radiu Čas. V současné době pracuje v Signál rádiu a Kiss Radiu… be happy! Díky své jedinečnosti si získal spoustu fanoušků a posluchačů. Má i svůj vlastní pořad – Savanoviny. Každý týden si zve k mikrofonu osobnosti z muziky, sportu, cestovatele, herce… Lidi, kteří něco dokázali. „U mne se o sobě dozvíte, co jste ani netušili,“ směje se. Spoustu svého volného času i finančních prostředků věnuje na charitu. Pravidelně navštěvuje Centrum sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích. Všude, kam přijde, rozdává dobrou náladu. Nemůžete ho přehlédnout – je bystrý, vtipný a hovorný, odpovídá na dotazy, vše pohotově komentuje. Srší z něho radost a příjemný humor.

    Však posuďte sami, co všechno dokáže vymyslet…

    Luděk míval dlouhé, velice dlouhé vlasy, vlály mu až do poloviny zad. Před dvěma lety vyhlásil na Facebooku: Dejte Savanovi na holiče! A své přátele požádal, aby přispěli na provoz psího hospice v Bukovince na Blanensku. Kamarádka Eliška Vafková tam svými přáteli pečuje o staré, nemocné a hendikepované psy. Sliby je třeba plnit, těsně před silvestrovskou veselicí 2017 si Luděk nechal své vlasy ustřihnout. Finanční příspěvky posílali nejen jeho kamarádi, ale i docela neznámí lidé – na transparentním účtu spolku Dejte nám šanci rázem přibylo téměř 30 tisíc korun.

    O necelý rok později mi volal: „Půjdu skládat zkoušky na policistu, nechceš se připojit?“ Zas nějaká legrácka? „Přijď na Riviéru, uvidíš!“ Do řady se postavilo 51 zájemců o práci u policie, většinou velice mladých… a mezi nimi – promiň, Luďku – i poněkud starší Savana. Člunkový běh 4 x 10 metrů mezi dvěma metami, kliky, celomotorický test (dvouminutové poskakování typu „jednou jsi dole, jednou nahoře“), běh na 1 000 metrů. „Já vlezu všude,“ smál se, když pořadatelé vyhlašovali výsledky. Podmínky testů tělesné zdatnosti splnilo 32 účastníků, samozřejmě i Savana. Přiznám se, že mě k absolvování policejních zkoušek nepřesvědčil, jsem přece jen o 16 let starší. Kdoví, jak by to se mnou dopadlo…

    A ještě jeden „bonbonek“. Počátkem loňského prosince Savana oznámil svým příznivcům: „Možná si řeknete, co to zase dělám… Slíbil jsem, že pokud v anketě Osobnost Moravy získám více než 17 tisíc hlasů, svléknu se před objektivem. Hlásím: Splněno! Vy, co mne znáte delší dobu, víte, že rád pomáhám. Před dvěma lety jsem se nechal ostříhat. Teď chystám další »skandál«. Jedna z mých fotek bude vydražena na mejdle 11. ledna na Šelepce. Veškeré peníze chci opět poslat do psího hospice v Bukovince.“ I stalo se. Sám věnoval prvních tisíc korun – a začalo se přihazovat. Celková částka se vyšplhala na 12 500 korun. Fotografický akt, jehož autorem je Zbyněk Maděryč, získal pan Michal Pavlata.

Zleva: Novinář a moderátor Luděk Savana Urbánek, zakladatelka psího hospice v Bukovince Eliška Vafková a autor vydražených fotografických aktů Zbyněk Maděryč. (Foto: autor)

    Luděk slíbil i mejdan, přesněji – mejdlo, jak sám říká. Na Šelepce se včera řádilo až do pozdních večerních hodin. Welcome drink, gulášek, speciální pivo Savanova 13°, dobrá muzika. Trsalo se v rytmu rokenrolu. Zahrát přišli GO18, svoji show předvedl zápasník Rudolf Charvát, pobavila nás travestie diva Miss Angelika. Podařilo se vydražit i druhou Maděryčovu fotografii, nechyběla bohatá tombola. Tomáš Okurek se pochlubil zvířátky vymodelovanými z balonků. Vstup na vlastní nebezpečí a pouze s moravským symbolem, vlajka kdekoliv a jakkoliv. Přátelé si popovídali a prožili nádherný večer. Zvláštní poděkování za finanční příspěvek patří panu Radku Jurníčkovi ze stavební firmy Komfort.

    Soutěž skončila, společně se Savanou a jeho kamarády jsme se víc než půl roku příjemně bavili, mnozí z nás navázali nové známosti. Jsme hrdi, že titul Osobnost Moravy 2019 získal náš kolega Luděk Urbánek, člen Syndikátu novinářů jižní Moravy. Brácho, srdečně gratulujeme!

    Co dělat teď, když zrovna není do čeho píchnout a na Facebooku jsou jen samé blbosti? Savana přichází s dalším nápadem: Pojďme sdílet poselství dobrých skutků. Dobrý skutek není jen to, že daruji krev nebo oblečení, pomůžu někomu do šaliny, dám na chudé či nemocné děti, opuštěná zvířata a podobně,“ říká. „Dobrý skutek je v každém z nás. I když pro někoho možná bezvýznamný, pro jiného k nezaplacení. Zkusme to. Díky za sdílení, za komentáře k pěkným skutkům a taky za to, že je mezi námi pořád láska. Mějte se rádi a pomáhejte. Za rok to tu semeleme, a věřím, že zase spácháme nějaké mejdlo.“

    Příjemný a ničím nerušený nový rok 2020, přátelé!

JAROSLAV BOBEK

>>><<<

Přispějte na transparentní účet psího hospice Bukovinka:

2901155228/2010 – heslo Savana