První řád mezinárodní spolupráce udělený mimo RF

28.12.2016 18:25

    Ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej V. Lavrov odměnil práci ruské básnířky a spisovatelky žijící v Brně Ljubov Nikandrovny Vondrouškové mj. za desetileté vedení Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě. Vondroušková je též předsedkyní Koordinační rady ruských krajanů v ČR a členkou Syndikátu novinářů ČR.

    Velvyslanec RF v ČR Alexandr V. Zmejevskij odevzdal Vondrouškové řád "Za přínos mezinárodní spolupráci" č. 519, který je první řád tohoto druhu udělený v cizině mimo území Ruské federace. Toto sdružení pořádá např. kulturní a vzdělávací festivaly národnostní menšiny asi pěti tisíc rodilých Rusů žijících na Moravě. Z nich půldruhé stovky zapsaných ve spolku RKOSM rozvíjí odkaz a tradice své původní vlasti za rostoucí přízně českých sympatizantů.

    Moskevský Puškinův institut přidal do své partnerské sítě uplynulé dny nové brněnské středisko při RKOSM. Je jedno z 25 center, které chce institut letos a příští rok založit v 15 zemích světa. V Brně je vybavil vzdělávacími a osvětovými programy pro děti i pro pedagogy. Zavádí v nich nové metody výuky ruštiny a ruských reálií pro cizince pro malé i velké žáky až po učitele od prvotního spojování slova s určitým obrázkem po složité slovní konstrukce a odbornou ruštinu. K tomu od 15. do 19. května 2017 připravuje Mezinárodní cyrilo-metodějskou konferenci s programem od tvůrce prvního slovanského písma po dnešní životní způsob mezi Rusy a zahraničními Slovany. V programu vzdělávacího turismu plánuje Puškinův institut a jeho střediska poznávací zájezd do ČR ruských žáků, kteří se učí ovládat češtinu. Naopak žáci brněnské Školy ruského jazyka a kultury pojedou seznámit se s životem lidí v Moskvě.  (vž)

 

Foto: Václav Žalud