
Zakladatel Bienále Brno Jan Rajlich slaví pětadevadesátiny
10.04.2015 14:45
V současnosti nejstarší český grafik, ale i nejstarší žijící Rajlich na Zemi (viz www.rajlich.cz), rodák z Dírné na Táborsku Jan Rajlich senior se dožívá 10. dubna požehnaných 95 let. Syn panského kováře Karla Vojtěcha Rajlicha byl iniciátorem a v letech 1964 až 1992 prezidentem Bienále Brno a v roce 1991 též zakladatelem Sdružení Bienále Brno, jehož je čestným předsedou.
Jubilant absolvoval v letech 1939 až 1944 Školu umění ve Zlíně. O svých studiích napsal vzpomínkovou knihu Přistřižená křídla. V Almanachu českých novinářů 1989–2008 připomíná, že v rámci studijní praxe absolvoval stáž v redakci závodních novin Zlín a po druhé světové válce krátce pracoval i jako novinář v Českém Těšíně. Pak se věnoval krajinomalbě a scénografii, ale od konce padesátých let se paralelně s volnou tvorbou (kresby, koláže a serigrafie) stala jeho hlavním zájmem užitá grafika neboli design vizuální komunikace.
Vedle otcovství Bienále užité grafiky je jubilant mezinárodně uznávaným tvůrcem moderního plakátu, v České republice průkopníkem jednotného vizuálního stylu (corporate identity) a informační grafiky a v Brně též iniciátorem uměleckého školství. Patřil rovněž k neúnavným propagátorům naší grafické scény. Publikoval stovky článků v časopisech Graphic Design, Idea, Linea Grafica, L´ufficio Moderno, Neue Werbung, Novum Gebrauchsgraphik, Typografia a dalších.
Od roku 2008 mu oční choroba znemožňuje psát na počítači nebo výtvarně pracovat, takže poslední léta postrádá dřívější pracovní jiskru, i když po fyzické stránce je na svůj věk stále obdivuhodně čilý. Na dokončení čeká kniha osobních vzpomínek a pohledů na události a osobnosti Brno – černá bílá, kterou jubilant pokládá za pokus o zaznamenání své stopy v uměleckém životě v Brně od konce čtyřicátých let 20. století. Měla by mít stovku třístránkových kapitol s dokumenty a reprodukcemi kreseb i obrazů. Mezi titulky kapitol čteme mj. U všeho byli básníci, Brněnská výtvarná obec, Desucharizace, Bienále Brno – jeho vznik a první kroky, František Foltýn a ti druzí, Osudy Procházkova Prométhea, Vincenc Makovský, Jaromír Tomeček, Nad Brnem zářila Kometa, Polsko soused nejbližší… Na konečné podobě se zájmem očekávaného díla se podílí jubilantův syn Jan jako autor vizuální koncepce, obálky i grafické úpravy.
BOHUMIL HLAVÁČEK