Zemřel brněnský výtvarník Vladimír Smrčka

27.03.2018 14:25

    Po dlouhé nemoci zemřel 24. března ve věku 74 let výtvarník Mgr. Vladimír Smrčka, který většinu svého života prožil v Brně a věnoval mu své mnostranné nadání a umění. Zaujal svou tvorbou pro děti, grafikou, ilustracemi a pro svou lásku k divadlu byl i vyhledávaným kostýmním výtvarníkem.

    Zanechal za sebou výraznou stopu. Byl pedagogem a vedoucím oddělení tvarování hraček na Střední uměleckoprůmyslové škole, šéfem výtvarného a vydavatelského oddělení na Krajském kulturním středisku, pracoval ve výtvarné sekci České televize v Brně, v brněnském Národním divadle. Jako ilustrátor spolupracoval s nakladatelstvími Albatros, Orbis, Panorama, Obzor a Blok, s redakcemi časopisů Mateřídouška, Sluníčko, Zornička a Včielka, jako scénograf s řadou českých divadel i loutkových scén a se zlínským studiem animovaného filmu. Vydal řadu knížek pro děti, studií pro výtvarnou tvorbu, připravil mnoho výstav. 

    Nelehký život v letech, kdy ho nemoc připravila o možnost jakékoliv prezentace i ve svobodném povolání, mu věrně po boku stále jeho manželka Olga z renomovaného rodu Haasových se synem Janem. 

    Rodina přátelé se s Vladimírem Smrčkou rozloučí ve čtvrtek 29. března v 15 hodin v obřadní síni ústředního hřbitova v Brně.

BOHUMIL HLAVÁČEK