Zemřel novinář Bořivoj Valníček

23.02.2017 16:25

    V sobotu 11. února 2017 zemřel ve věku 86 let BOŘIVOJ VALNÍČEK, bývalý redaktor Rovnosti, člen Klubu novinářů Pražského jara a člen Klubu novinářů-seniorů při Syndikátu novinářů jižní Moravy.

Smuteční řeč z posledního rozloučení v Krematoriu města Brna:

    Pan Bořivoj Valníček se narodil jako nejstarší ze tří bratrů manželům Bořivoji a Vlastě Valníčkovým, na Štědrý den roku 1930. Již odmalička byl chytré a zvídavé dítě, které ale muselo velmi rychle dospět, když v květnu roku 1945 byl jeho tatínek lékárník Bořivoj Valníček brutálně zavražděn Němci. Od této chvíle Boříček, tak mu tatínek říkal, byl oporou mamince nejen při výchově svých dvou mladších bratrů, ale v životě vůbec. Po studijních letech a vojenské službě se stal úspěšným redaktorem. Rychlý a bystrý úsudek spolu s brilantně napsaným textem bylo to, co jej činilo jedinečným novinářem.

    Bohužel v době normalizace musel tuto milovanou práci opustit a téměř přes noc se stal dělníkem. Ale i tady se velmi dobře uplatnil a rychle si získal díky svým znalostem a rozhledu úctu a uznání. Do důchodu odešel jako mistr Zemědělských staveb v Kyjově, kde pracoval od svých 50 let, a i zde platil za člověka velmi chytrého s velkými životními i profesními zkušenostmi, výborného parťáka i kamaráda.

    V důchodu pomáhal své manželce Růžence, se kterou žil celých 46 let, nejen při její práci daňové poradkyně. Jejich velkým společným zájem bylo cestování, a tak pokud to bylo možné, vyjížděli spolu na dovolenou k moři. Často i s bratrem Milošem a jeho ženou Věrou poznávali celou Evropu. Několikrát letěli i do Ameriky za bratrem Přemkem a jeho rodinou.

    Bohužel Růženka loni v srpnu zemřela. Byla to krutá rána, kterou ani tak silný a veselý člověk, kterým Bořek byl, neunesl.

    Osud mu dopřál i radosti otcovské a dědečkovské. Vychoval dceru Romanu, dočkal se vnuka Martina a vnučky Veroniky. Téměř na sklonku svého života se mohl radovat i ze čtyř pravnuček. Je velmi těžké v několika větách obsáhnout celý dlouhý, někdy těžký a bolestný, jindy radostný a krásný život tak úžasného a vzácného člověka, jakým Bořivoj byl.

    Miloval život i lidi kolem sebe, bohužel jeho čas se naplnil. Zemřel tiše, ve spánku, dne 11. února 2017, ale v našich srdcích i myslích bude žít napořád.