Zemřel primáš cimbálové muziky Valašského krúžku Ewald Vallazza

23.07.2018 16:15

    Nečekaně ve věku 76 let zemřel začátkem letošního července primáš cimbálové muziky brněnského Valašského krúžku Ewald Vallaza. V jejím čele působil od roku 1969. Tato muzika nebyla zdaleka jen doprovodným hudebním tělesem brněnského souboru valašských lidových písní a tanců, který v osmdesátých přijal název Tanečnica. Muzika pořádala i samostatné koncerty, a to i v zahraničí.

    S Milánkem, jak jsme Ewaldovi říkávali, jsem se poznal v roce 1981 při účinkování souboru Tanečnica na mezinárodních folklorních festivalech v Jambes-Namuru a Mechelenu a na setkání vlámských lidových hudebníků v Galmaardenu v Belgii. Zavítali jsme tenkrát i do Waterloo, dějiště porážky napoleonských vojsk v roce 1815, a do Holandska poklonit se v Naardenu památce učitele národů Jana Amose Komenského. Mezi muzikanty měl Vallazza pověst respektovaného výborného houslisty, vždy perfektně připraveného a nekonfliktního.

    O náhlém skonu Ewalda Vallazzy, který ještě 23. června se svými přáteli hrál na svatbě ve Křtinách, informuje vývěsní skříňka Valašského krúžku v brněnské České ulici.

BOHUMIL HLAVÁČEK
Foto: Milan Holzapfel