Zločiny komunistické totality připomněl pietní akt a výstava

23.02.2019 21:45

    Projekt s výmluvným názvem „Aby se nezapomnělo“ zahrnuje dvě akce. Připravilo jej Občanské sdružení Paměť. V pátek 22. února se nejdříve uskutečnil pietní akt v prostorách bývalé káznice na Cejlu a poté byla v pasáži Alfa zahájena výstava komponovaných fotoobrazů představujících neblahé důsledky komunistické diktatury v 50. letech minulého století.

    Akce připomněla, že díky odvaze a nezlomnosti hrdinů, kteří se totalitní moci postavili, oslavíme letos na podzim 30. výročí sametové revoluce a návratu svobody. Na místě, kde se v bývalé káznici na Cejlu nacházelo popraviště, se v pátek dopoledne sešli zástupci města Brna, Konfederace politických vězňů, církví i organizátora akce Občanského sdružení Paměť, aby uctili památku obětí komunistických represí a všech, kteří museli část svého života strávit za ostnatým drátem.

    Čestným hostem pietního aktu byla Zdena Mašínová mladší. Dcera jednoho z nejznámějších protinacistických odbojářů Josefa Mašína zdůraznila, jak je důležité si připomínat minulost. „Naše momentální doba je velmi vážná. Zažila jsem dvě velké totality. Nechci, aby si další generace musely prožít něco podobného jako my,“ řekla Mašínová. Ve svém proslovu na pietní akci v bývalé neblaze proslulé káznici Cejl se kriticky vyjádřila o současném prezidentovi a premiérovi. Připomněla, že premiér Andrej Babiš se vyskytuje v seznamu spolupracovníků StB, která vraždila a fyzicky i psychicky týrala skutečné či domnělé oponenty režimu.

    Cyril Michalica (86) prožil na Cejlu dva měsíce a pamatuje si i přesně celu, v níž byl zavřený. Místnost, ve které odpykával svůj trest, sousedila s celou, v níž čekali vězni na smrt. „Cela číslo 53 byla cela smrti. Z této cely nesměl nikdo vycházet. Pamatuji si, že tam byl vězněn podplukovník generálního štábu Josef Robotka, popravený v roce 1952,“ říká Michalica.

    Vlasta Černá (86) byla vězněná na Cejlu jako mladá studentka, bylo jí teprve osmnáct let a zavřená zde byla dva měsíce. Z okna své cely viděla na dvůr, na němž se popravovalo. „Pomáhala jsem ukrývat jednoho kněze obviněného z velezrady, jmenoval se páter Felix Davídek. Sháněla jsme mu různé úkryty, neboť nemohl zůstat na jednom místě. Naše skupina byla rozsáhlá. Když jsme byli vyzrazeni, chtěli jsme uprchnout do zahraničí, ale dostali jsme se do rukou konfidentů,“ vzpomíná.

    „Jsme přesvědčeni, že zločiny nacistické i komunistické totality je nutné připomínat pro uchování naší identity a pro prevenci proti extremismu. Prostřednictvím našeho projektu "Aby se nezapomnělo" chceme také nepatrně splatit dluh, který má česká polistopadová společnost vůči obětem komunismu popraveným a mučeným v brněnské věznici na Cejlu,“ vysvětlil Miroslav Kasáček z Občanského sdružení Paměť. Výstava potrvá do 31. března 2019.

MARKÉTA MALÁ