Cena Jihomoravského kraje

 

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje udělilo na svém zasedání dne 17. září 2020 Cenu Jihomoravského kraje

ERICE BEZDÍČKOVÉ in memoriam

za dílo, činnost nebo oblast jednání, které výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu.

 

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje udělilo na svém zasedání dne 21. září 2017 Cenu Jihomoravského kraje

BOHUMILU HLAVÁČKOVI

za činnost, která výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj.

Návrh na udělení ceny předložila Regionální rada Syndikátu novinářů jižní Moravy dne 2. května 2017. Bohumil Hlaváček svou celoživotní prací, dílem a angažovaností ve prospěch regionu výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj, přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu. Vysoce si vážíme i jeho přínosu v oblasti folkloru.

 

Bývalý šéf brněnské ČTK Bohumil Hlaváček získal Cenu Jihomoravského kraje

07.11.2017

    Bývalý zpravodaj ČTK a dlouholetý vedoucí její brněnské odbočky Bohumil Hlaváček se v pondělí 6. listopadu stal jednou z deseti osobností, které obdržely letošní Cenu Jihomoravského kraje. Třiaosmdesátiletý novinář a propagátor folkloru, který je uznávanou osobností nejen ve své profesi, získal cenu za výraznou reprezentaci a šíření věhlasu Jihomoravského kraje.

    Bohumil Hlaváček začínal jako dopisovatel Mladé fronty, v březnu 1952 nastoupil do redakce deníku Den v Ostravě a v červenci 1953 do ostravské redakce Československé tiskové kanceláře. Od května 1957 působil ve zlínské redakci ČTK a od září 1957 až do konce března 1999, kdy odešel do důchodu, v brněnské redakci ČTK. Od roku 1990 byl jejím vedoucím.

    Hlaváčkovu každodenní novinářskou práci zachycují desetitisíce zpráv v archivu ČTK, především z oblasti kultury. „Práce redaktora v tiskové kanceláři vyžaduje velkou šíři znalostí, všeobecnou informovanost, respekt k faktům, preciznost, věcnost, výstižnost a stručnost vyjadřování. Zároveň je potřeba rychlosti a pohotovosti při často nezbytném zjišťování, doplňování a ověřování informací. V tom všem byl a je Bohumil Hlaváček pravým mistrem. V novinářských řadách je Hlaváčkovo jméno synonymem profesionality, spolehlivosti, přesnosti, kolegiality a elánu. Ani dnes neztrácí kontakt s děním v redakcích a kontakt s mladšími kolegy,“ uvedli organizátoři ocenění.

    Generální ředitel a šéfredaktor ČTK Jiří Majstr řekl, že Bohumil Hlaváček je jednou z výrazných osobností agentury. „Naučil agenturní řemeslo tolik mých spolupracovníků, že jediné, co mohu udělat, je před ním znovu smeknout.“

    Bohumil Hlaváček byl za svou novinářskou práci oceněn již dříve například stříbrnou medailí Masarykovy univerzity, získal tvůrčí prémii Českého literárního fondu či mimořádnou cenu šéfredaktora ČTK za celoživotní dílo. Před deseti lety mu byla udělena Cena města Brna za žurnalistiku a publicistiku.  (ČTK)