Medvíďata Kuba a Toby se chystají na cestu do Charkova

Advent v Zoologické zahradě Brno

29.11.2013 09:35

    Brněnská medvíďata Kuba a Toby jsou prvními narozenými mláďaty medvěda kamčatského (Ursus arctos beringianus) v naší republice. Společně s matkou Kamčatkou obývají expozici Beringie, zatímco otec Jelizar je v oddělené části výběhu (mláďatům by mohl ublížit). „Když se medvíďata loni v únoru narodila, byl o ně velký zájem ze strany některých zahrad. Po roce se však situace změnila a my jsme stáli před rozhodnutím, jak ji budeme řešit,“ říká ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. „Samci po dosažení pohlavní dospělosti nemohou zůstat ve výběhu s matkou, museli bychom je kastrovat. Velice nás potěšilo, že se našel zájemce na Ukrajině, ale loučit se s nimi budeme velice neradi.“

    Po dokončení nezbytných administrativních procesů odcestuje dvojice medvědů na Ukrajinu. Zájem o Kubu a Tobyho projevil Feldmanův ekopark v Charkově. V současné době tam vzniká obrovská rezervace, kterou nelze srovnávat – co do velikosti – se žádnou zoologickou zahradou v Evropě. Kuba a Toby v ní najdou nový domov. Dvacetiletá medvědice Kamčatka a stejně starý samec Jelizar budou poté opět spojeni do jednoho výběhu a lze si jen přát, aby se jim podařilo přivést na svět další mláďata.

Nová zvířata

    V polovině listopadu se v brněnské zoo narodil pakůň modrý (Connochaetes taurinus taurinus). „Svátek měl právě Leopold, proto hřebec dostal jméno Leo,“ vysvětluje tisková mluvčí Monika Brindzáková. „Mládě rozšířilo stávající skupinu tří samic a jednoho samce. Z jeho narození máme velkou radost.“

    Ve čtvrtek 28. listopadu ráno přicestovala z rakouského Innsbrucku půlroční samice losa evropského (Alces alces). Získat toto zvíře není vůbec jednoduché, chovatelům z brněnské zoo se to nepodařilo ani ve Švédsku. Malá losí slečna omladila současnou skupinu tří samic a jednoho samce. Všichni se už těšíme na další mláďata.

    A do třetice. V listopadu byla ze Zoo Lublaň ve Slovinsku přivezena roční samice kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris). Vznikl tak pár se stejně starým samcem, který je v Brně už od letošního léta. Kapybara je největší žijící hlodavec, jehož přirozeným prostředím jsou tropické a teplé kraje Jižní Ameriky východně od And, vždy blízko u vody.

Rozsvícení vánočního stromu

    Chcete si zpestřit první adventní neděli? Přijďte do brněnské zoo. Herečka Chantal Poullain zde rozsvítí 1. prosince 2013 v 16 hodin vánoční strom pro zvířata – krásnou sedmimetrovou jedli z Lesů města Brna. Účast přislíbil i primátor Roman Onderka.

    První prosincová neděle ve Vánoční vesničce se ponoří do slavnostní atmosféry, nebudou chybět stánky s lidovými řemesly a oblíbenými dílničkami pro nejmenší návštěvníky. Zájemci si pochutnají na sladkých i slaných specialitách. U výběhů mohou sledovat oblíbená komentovaná krmení medvědů, lemurů, bizonů či drápkatých opic. Na pódiu před Beringií vystoupí žáci muzikálové sekce ZUŠ ze Smetanovy ulice pod vedením Jany Matysové a zatančí děti z Dětského folklorního souboru Javorníček. Program začíná ve 14 hodin. Nejmenší návštěvníky určitě potěší návštěva zvířátek přímo pod vánočním stromem. Proslýchá se, že přijdou lamy a velbloudi, samozřejmě pod dohledem svých chovatelů. A ještě něco – od 12.30 hodin činí jednotné vstupné do zoo 20 korun. Děti, které přinesou vlastnoručně vyrobenou vánoční ozdobu, budou mít vstup zcela zdarma.

Mikulášská nadílka pro malé pacienty

    Vánoční atmosféru si v zoo připomenou společně se zvířátky i malí pacienti Kliniky dětské onkologie Fakultní dětské nemocnice v Brně. V úterý 3. prosince 2013 dostanou mikulášskou nadílku. Program začne ve 13 hodin v přednáškovém sále správní budovy, kde děti a další hosty přivítá ředitel zoo Martin Hovorka. Poté zazpívá sbor studentů pedagogické fakulty Masarykovy univerzity pod vedením Blanky Knopové. A určitě zavoní i vánoční cukroví. S pohádkou „Zpívání o zimě a Vánocích“ vystoupí Brněnské písničkové tetiny. Druhá část vánočního setkání se odehraje od 14.30 hodin na prostranství před expozicí Beringie. Za dětmi přijdou nejen Mikuláš, anděl a čert s dárečky, ale také chovatelé, kteří přivedou irského coba (plemeno koní, známé díky své husté hřívě, rousům a ocasu), poníky a lamy. Děti si je budou moci samy nakrmit. V závěru se slavnostně rozsvítí vánoční strom.

    Zoologická zahrada Brno spolupracuje s Klinikou dětské onkologie už od roku 1998. Malí pacienti sem přicházejí každý měsíc od března do prosince, s výjimkou letních prázdnin. Zahrada pro ně pořádá také výlety do jiných zoo v České republice i v zahraničí.  (jbo)

 


Vlevo: Sourozenci Kuba a Toby se už brzy rozloučí se svou mámou a odcestují na Ukrajinu. – Vpravo: Vánoční strom v brněnské zoo je připraven, přijďte ho v neděli odpoledne rozsvítit.

Foto: Jaroslav Bobek