Archeologové byli překvapeni

06.11.2014 18:45

    Známý brněnský archeolog prof. PhDr. Josef Unger, CSc., zavítal s několika svými přáteli po letech do Židlochovic, aby se podíval na některé zajímavé lokality. Naposledy zde pracoval v roce 1995 při neúspěšném hledání základů starého kostela ze čtrnáctého století. Přijela s ním i archeoložka Mgr. Dana Zapletalová, která mu tenkrát asistovala, tehdy ještě coby studentka.

    Všichni se podivili, že mnohé historicky významné artefakty, nacházející se ve městě, stále ještě nejsou zdokumentovány, zaevidovány ani nijak podchyceny. Jedná se například o staré náhrobní kameny a jejich části. Některé jsou anonymně zazděny do opěrné zdi kolem zvonice a mnohé další byly použity při stavbě různých zdí a tarasů jako bezvýznamný stavební kámen. Mnohé náhrobky jsou už téměř nečitelné a jejich stav se vlivem povětrnosti stále zhoršuje. „Teď je tak za pět minut dvanáct, aby se to ještě zdokumentovalo,“ uvedl Unger.  (jis)

 


Vlevo: Profesor Unger v místě, kde možná stávala šibenice (vpravo na obrázku Mgr. Zapletalová). – Vpravo: Zazděný fragment náhrobku z roku 1578. – Dole: Zde stával gotický kostel (prof. Unger spolu s Mgr. Janem Karberem).

Foto: Jiří Smutný