Nový program v zábavním vědeckém parku VIDA!

Bastlírna, záhady a hlavolamy

09.03.2018 08:50

    Brněnský zábavní vědecký park VIDA! oslavil v závěru loňského roku třetí narozeniny. Dobře si pamatuji, když se slavnostně otvíral. Tenkrát jsem napsal: Z Křížkovského ulice projdete zajímavou architektonicky ztvárněnou amébou ze speciálně upravených hliníkových plechů… a po pár krocích se ocitnete v království zábavy a vědy. Hned za vstupními turnikety si mnozí určitě řeknou „No vida, tak toto jsme ještě neviděli!“ A budou mít pravdu. V Brně něco podobného skutečně nenajdeme…

    Vzpomínám si na rozzářené obličeje prvních návštěvníků, kteří sem přišli ještě před oficiálním otevřením 1. prosince 2014. Byli doslova nadšeni. Uplynuly tři roky, poněkud neobvyklé slůvko VIDA! zcela zdomácnělo, do zábavního vědeckého parku přicházejí lidé z celé republiky. Vždycky tu objeví něco nového. Stálá expozice je rozdělena do čtyř tematických celků: Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. V současné době v ní najdeme více než 170 interaktivních exponátů.

    Ředitel Lukáš Richter novináře před časem informoval, že v roce 2017 ve VIDA! očekávají čtvrt milionu návštěvníků. Bylo jich ještě o tři tisíce víc.

www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/jsme-radi-ze-nas-mate-radi/

    Víte, čemu říkají ve VIDA! Bastlírna? V zadní části pavilonu, vedle pohyblivých schodů na galerii, vznikl nový prostor pro tvoření a kutění. S pracovními stoly, nářadím a nejrůznějšími materiály. Bastlírna je zatím ve zkušebním provozu, od dubna ji lze navštívit pravidelně o víkendech, později přibudou i další dny.

    Slovo „bastlovat“ či „bastlit“ ve Slovníku spisovaného jazyka českého nenajdete. V různých výkladech na internetu se dozvíte, že znamená „něco amatérsky vyrábět, opravovat, a podle toho také vypadá výsledek (z německého basteln = kutit)“. Tato charakteristika je naprosto přesná. V Bastlírně skutečně nejde o to, aby návštěvníci vyráběli něco konkrétního, předem daného, podle přesných návodů. Každý si tady „ubastlí“ (nebo „zbastlí“?), co se mu líbí.

    „Máme za sebou dva ročníky Bastlfestu – festivalu kutilství pro celou rodinu,“ dodává ředitel Lukáš Richter. „Oba patřily k našim nejúspěšnějším akcím. Určitě je to i tím, že čím dál víc lidí uvítá možnost vyzkoušet si třeba práci s docela obyčejnou pilou, kladivem či pájkou.“

    Vždycky, když se na tiskové konferenci objeví manažer Ondřej Hlouša, lze předpokládat, že budeme pozváni na galerii, kde VIDA! pořádá dočasné výstavy a další příležitostné akce. Mimochodem – těch výstav bylo v minulosti už jedenáct. Tentokrát nás Ondřej pozval na výstavu GeomeTRY, představující svět hravé matematiky a geometrie. „Návštěvníci si mohou například vyzkoušet, jak dostat veliký jehlan do zdánlivě menší krychle, přeměnit pohyb člověka na matematickou funkci, kreslit jen podle odrazu v zrcadle, nebo najít kuličku mezi desetitisíci dalších,“ dozvídáme se. „Výstavu si užijí dospělí i děti už od předškolního věku. Mohou tu skládat nejrůznější puzzle, řešit geometrické hádanky a přemýšlet nad matematickými hlavolamy.“

    Více než třicet hravých exponátů na výstavu GeomeTRY zapůjčilo proslulé muzeum Mathematikum z německého Gießenu. Exponátů se můžete dotýkat, hrát si s nimi, hledat správná řešení.

    Málokdy si koupím los nebo vsadím do loterie. Ale nezkuste to, když před vámi leží 49 diamantů a šest z nich je pravých! Kdo by je nechtěl najít a vyhrát celoživotní vstupenku do zábavního vědeckého parku? Tisková mluvčí VIDA! Hana Laudátová vyzvala novináře, aby to taky zkusili. Nepodařilo se! Slíbená celoživotní vstupenka na někoho stále čeká. Třeba na vás, kteří právě čtete tyto řádky. Výstava potrvá do 3. září 2018.

    Pokud se chystáte do brněnského VIDA!, mám pro vás ještě několik dalších aktuálních tipů. Jak by asi mohli vypadat draci? Jaké by měli speciální schopnosti? Byla by jejich kůže odolná vůči ohni? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte každou březnovou a dubnovou sobotu a neděli (kromě období od 17. 3. do 1. 4.) ve víkendových labodílnách pro rodiny s dětmi. Stačí navštívit Výcvik draků.

    Víte, že téměř třetina světové výroby elektronových mikroskopů pochází z Brna? O víkendu 17. a 18. března se můžete ve VIDA! seznámit s oborem, v němž je jihomoravská metropole jedničkou. Součástí programu Dnů elektronové mikroskopie bude zajímavá přednáška a připraven je i workshop, jehož účastníci se naučí vyrábět mikroskop z chytrého telefonu.

    O Velikonocích si návštěvníci zábavního vědeckého parku barevně zařádí. Svátky jara oslaví v barvách duhy. Pro dospělé je na pátek 6. dubna připravena další party mezi exponáty – VIDA! After Dark: Casino, tentokrát o hazardních hrách. A ještě něco. V Divadle vědy se nezapomeňte podívat na 3D film Predátoři (Incredible Predators) z produkce BBC Earth s českým dabingem herce Hynka Čermáka. Je úžasný!

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

 


Roman Štěpánek nám v Bastlírně předvedl, jak si můžeme vyrobit z obyčejného cédéčka a nafukovacího balonku vznášedlo. A Ondřej Hlouša vzápětí okomentoval výstavu GeomeTRY.