Stavební veletrhy – Brno 23. až 26. dubna 2014

Bohatá inspirace, novinky, nápady a poučení

18.04.2014 13:45

    Stavebnictví zaznamenalo v uplynulých pěti letech značný propad, hospodářská krize je poznamenala mnohem výrazněji než jiné obory národního hospodářství. Například loni poklesl objem stavební výroby o 8,3 procenta, od roku 2008 celkem o 25 procent. Je potěšitelné, že za první dva měsíce letošního roku se objevily první příznivé signály – stavební výroba vzrostla oproti stejnému období předchozího roku přibližně o pět procent. Pokud k tomu nepřispělo jen příznivé počasí, mohl by to být odrazový můstek pro lepší časy…

    Zrcadlem stavebnictví vždy bývají veletrhy na brněnském výstavišti. Jsou významnou platformou pro prezentaci důležitých firem na českém i zahraničním trhu. Letos se uskuteční od 23. do 26. dubna v pavilonu P, který svou velikostí nahradí tři menší pavilony. Pořadatelé předpokládají, že zájem veřejnosti sice nebude tak velký, jako při nedávném veletrhu zemědělské techniky TECHAGRO, přesto očekávají velice dobrou návštěvnost. Přihlášeno je celkem 706 firem z dvaceti zemí světa, expozice zaberou více než 19 tisíc čtverečních metrů výstavní plochy.

    A jaká jsou letos nejdůležitější témata? Úspory energií při stavbách a provozu budov, možnosti financování, zahrada a hobby, nezávislá odborná poradenská centra, Nová zelená úsporám 2014 a podpora z Operačního programu Životní prostředí. Tolik alespoň ve zkratce…

    * IBF – 19. mezinárodní stavební veletrh

    * DSB – Dřevo a stavby Brno

    * MOBITEX – Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu

    * URBIS INVEST – Mezinárodní veletrh investičních příležitostí, podnikání a rozvoje v regionech

    * URBIS TECHNOLOGIE – Mezinárodní veletrh komunálních technologií a služeb

    * ENVIBRNO – 20. mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí

    Předseda Asociace dodavatelů montovaných domů Ing. Vratislav Blaha, CSc., na tiskové konferenci připomněl, že i při výrazném meziročním poklesu českého stavebnictví se u nás v poslední době zvyšuje počet dřevostaveb. Zatímco v roce 1999 bylo dokončeno pouze 92 rodinných domů na bázi dřeva, předloni jich bylo už kolem 1 700. A snad ještě jedno číslo: Podíl dřevostaveb dosáhl 10 procent z celkového počtu dokončených rodinných domů. To je bezpochyby zajímavý údaj. Pro srovnání se však sluší uvést, že v sousedním Rakousku je zastoupení dřevostaveb třikrát větší.

    Dřevostavby mají spoustu výhod. Patří k nim výborná kvalita a vynikající tepelně izolační vlastnosti, velice rychlá výstavba (týden až měsíc) a vcelku příznivá cena, s možností výhodného financování. Součástí veletrhu DSB budou odborné přednášky o energeticky úsporném a zdravém bydlení v dřevostavbách, stejně jako poradenské a konzultační služby. Pokud se na stavební veletrhy z časových důvodů nedostanete, můžete kdykoliv po jejich skončení navštívit stálou výstavu v Národním stavebním centru v těsném sousedství výstaviště.

    Návštěvníci stavebních veletrhů se na výstavišti dozvědí spoustu nejnovějších informací o možnostech úspor energií v rodinných domech. Program Nová zelená úsporám je zaměřen především na zateplování, výměnu oken a dveří, výstavbu tzv. pasivních domů, výměnu starých neekologických kotlů a instalaci solárních panelů. Vlastníkům rodinných domů umožňuje získat až 55procentní podporu na zateplení a 75procentní dotaci na nové ekologické zdroje. Vyhlášeny budou rovněž výsledky ankety Střecha roku, v níž hlasovalo více než 200 pokrývačů, tesařů a klempířů. Prvenství získaly značky BRAMAC (střešní krytina), VELUX (střešní okna) a ROCKWOOL (střešní tepelná izolace).

    Veletrh MOBITEX představí v pavilonu F novinky a trendy ve vybavení interiéru, bytové doplňky a osvětlení. Nabídku doplní několik poradenských center, v nichž lze získat informace o kvalitním nábytku a jeho zdravotní nezávadnosti, chybět nebude ani poradenství interiérových architektů. Do soutěže Grand Prix Mobitex se letos přihlásilo šest vysokých a středních škol. Na brněnském výstavišti předvedou celkem 90 prací, což je přibližně o třetinu víc než loni.

    Na závěr ještě něco pro domácí kutily. Oblíbený tematický celek "zahrada a hobby" se určitě stane inspirací pro pěstitele květin či dřevin, chybět nebudou ukázky dřevěných staveb a nábytku do zahrad a na verandy. Pořadatelé slibují, že každý zahradník či kutil si tady přijde na své. Celý vystavený sortiment si mohou návštěvníci koupit a zkrášlit tak svou zahradu. A pokud byste náhodou dostali chuť na netradiční speciality, máte šanci v pátek 25. dubna dopoledne. Kuchař Petr Ocknecht bude nabízet cvrčky na másle, hmyzí woky, šváby v těstíčku a další lahůdky. Tak přijďte! Vstupenka na stavební veletrhy stojí 160 korun (odpoledne po 15. hodině a v sobotu 80 korun), otevřeno bude od 10 do 18 hodin, v sobotu do 17 hodin.  (jbo)

 

Foto z tiskové konference: Petr Michl