Originální suvenýry z Brněnských Vánoc 2015

Bohatý program – tentokrát v rytmu swingu

25.11.2015 20:05

    Brněnské Vánoce 2015 začínají! V pátek 27. listopadu odpoledne se na náměstí Svobody slavnostně rozzáří strom, který si Brňané vybrali v hlasování na internetu. Ze tří kandidátů se jim nejvíce líbil 13 metrů vysoký smrk ztepilý z Těsnohlídkova údolí u Bílovic nad Svitavou, z revíru Mendelovy univerzity – Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. V anketě získal 2 953 hlasů. Má certifikát zdravosti stromu FSC (Forest Stewardship Council), což zaručuje, že byl vypěstován odpovědně a v souladu s principy přírodě blízkého lesního hospodaření. Město Brno na oplátku věnovalo Bílovicím nad Svitavou dva malé stromky.

    Vánoční strom už se tyčí na náměstí Svobody a postupně dostává slavnostní háv. Primátor Petr Vokřál ho rozsvítí v pátek v 17 hodin. „Program jsme nachystali na celé odpoledne,“ říká ředitelka Turistického informačního centra města Brna Jana Janulíková. „V 16 hodin ho odstartuje Rock&Roll Band Marcela Woodmana, představí se velké loutky z V.O.S.A. Theatre a návštěvníky čeká i překvapení.“ V souladu s tradicí a památkou na Rudolfa Těsnohlídka mohou návštěvníci přispět přímo u vánočního stromu do charitativní sbírky Českého červeného kříže pro opuštěné děti. Každoročně se zde vybere přibližně 700 tisíc korun.

    Na tiskové konferenci bylo opětovně připomenuto, že letošní vánoční program bude kombinací tradic a moderního pojetí, s důrazem na dětské návštěvníky. Zmínili jsme se o tom už v článku z minulé tiskovky:

    Brněnské Vánoce 2015 – moderní a ekologické

    Folklorní vystoupení lidových souborů doplní koncerty populární i swingové hudby. Kromě kapely Buty přijedou Lenka Dusilová, Peter Lipa či Tereza Černochová s B-Side Bandem. Program na náměstí Svobody bude trvat až do 23. prosince. Hlavním partnerem je plynárenská společnost RWE. „Rádi jsme podpořili akci, která má vysokou kulturní úroveň. Věříme, že návštěvníci se budou dobře bavit a dostatečně si užijí adventní atmosféru,“ uvedl mluvčí společnosti Luboš Falhaur.

    Jak už bylo řečeno, letos je přichystána spousta novinek pro děti. Známé brněnské osobnosti (Ilona Csáková, Šárka Kašpárková, Petr Švancara, Petr Vokřál a další) jim budou každý všední den číst na pódiu z oblíbených knih. Připraveny jsou víkendové dílničky, Ježíškova pošta a zookoutek, děti se mohou těšit i na vědeckou show brněnského VIDA! science centra. V betlému na náměstí Svobody přibylo pět nových soch. V prostorách Staré radnice bude po celý prosinec jarmark neziskových organizací doplněný o fair trade výstavu, která zájemcům zprostředkuje vjemy a informace o pěstování kávy. Z časostroje začnou od neděle padat speciální vánoční kuličky.

    Snad ještě několik dalších zajímavostí:

    Pro návštěvníky Brněnských Vánoc jsou připraveny originální suvenýry s dárkovými předměty – perníčky, placky, plátěné tašky, vína, pálenky, mentolové bonbony, balicí papír a také speciální edice vánočního Jošta. Nejoblíbenějším suvenýrem se určitě stane vratný keramický hrníček s motivem Ježíška, v němž návštěvníci mohou ochutnat oblíbený svařák nebo punč.

    Součástí doprovodného programu jsou i návštěvy věže Staré radnice spojené s několika výstavami, jízda Brnem, adventní city tour či prohlídky podzemí. Mikuláš v Mincmistrovském sklepě předvede, jak to chodí v pravém pekle, a v Labyrintu pod Zelným trhem se děti mohou zúčastnit interaktivní hry O zatoulané hvězdičce. Zimní kino na náměstí Svobody bude promítat oblíbené české filmy a Česká televize připravuje přímé přenosy adventních koncertů.

    Základem světelné dekorace – tentokrát v tradičních staročeských tvarech – jsou řetězy s LED diodami v teplé bílé barvě na zeleném kabelu. K ozdobení vánočních stromů na náměstí Svobody a nádvoří Nové radnice byly použity i další dekorační materiály. Výzdoba je díky LED technologii velice šetrná. Více než 500 tisíc diod na náměstí a v ulicích a dalších 50 tisíc diod na vánočních stromcích má příkon pouze 32 tisíc wattů.

    Přijďte prožít adventní atmosféru, ochutnat svařák, poslechnout si příjemnou hudbu, pohovořit s přáteli a známými. Slavnostně vyzdobené předvánoční Brno vás očekává. Všichni na tomto světě, ani v této zemi, nejsou tak šťastni, jako většina z nás. Nespěchejte, na chvilku se zastavte a přemýšlejte, jestli byste nemohli předat kousek svého štěstí a radosti druhým.  (jbo)

 

Suvenýry vyrobené speciálně pro Brněnské Vánoce 2015.

Foto: Jaroslav Bobek