Brňan Karel Hanika – juniorský mistr světa

18.09.2013 10:35

    Brněnská velká naděje českého motocyklového silničního sportu vydobyla pro sebe a zároveň i pro Česko juniorský titul mistra světa! Věta hodná velkého vykřičníku, nejenom pro tuto skutečnost, ale i pro způsob jeho získání, vhodněji řečeno vydobytí.

    Seriál mistrovství světa silničních motocyklů má ve vybraných závodech atraktivní doplněk v juniorském závodě Red Bull Rookies Cupu, který se jezdí většinou po sobotní kvalifikaci a nedělním závodě velkých tříd moto2 a 3 a vrcholu motocyklového klání MotoGP. Tudíž dva naplno bodované závody obvykle ve dvou dnech. Rookies Cup, volně přeloženo pohárový závod bažantů, kteří mají k dispozici jednotné motocykly značky KTM o zdvihovém objemu 125 ccm, se již v loňské sezoně zúčastňoval tehdy 16letý Karel Hanika, na jehož závodním růstu měl největší podíl jeho otec, sám úspěšný brněnský závodník Karel Hanika starší.

    Junior Karel ve svém světovém debutu obsadil celkové 3. místo.

    Tato konečná pozice zavdávala optimismus na ještě větší úspěch pro rok příští.

    Mladý Brňan naděje do něho vložené splnil beze zbytku a dokonce s předstihem. Stalo se tak při Grand Prix San Marina, pořádané v italském Misanu Adriatico, necelých 20 km nedaleko přímořského letoviska Rimini, kdy došlo k zisku juniorského mistrovského titulu i napříč neprojetí cílovou páskou. Karlův stroj jedoucí se svým majitelem v 11. kole na prvém místě sebou nepatřičně škubnul, což při pohledu z křesla na televizní obrazovku napovídá, že mohlo být způsobeno zadřením pístu motoru (?), ale hlavně vznikla pro brněnského jezdce ztráta vedoucí pozice a odbočením mimo závodní komunikaci, což mělo za následek nulový bodový příděl.

    Ovšem výkony českého závodníka byly po celou dobu pořádání Red Bull Rookies Cupu tak výjimečné, že prostřednictvím nesmírné bojovnosti, ale i taktické vyzrálosti vyhrál šest závodů a třikrát obsadil druhé místo a rovněž třikrát nedojel, kdy mu tak bodový součet v době, kdy do konce juniorského mistrovského seriálu zbývají ještě dva závody, již nyní zajistil mistrovský titul. Po pravdě řečeno, o ten se rovněž „zasloužil“, výkon Hanikova největšího soupeře Španěla Jorge Martina, který neměl při Grand Prix nejmenší republiky na světě svůj den a dojel až na devátém místě, kdy tak ztrácí na našeho juniora nedostižných 64 bodů a Karel po silném rozčilení ze svého odstoupení ze závodu nejprve zvedal ruce nad hlavu v gestu zoufalství, kdy v témže gestu po skočení závodu deklaroval svůj mistrovský titul a tentokrát již i s úsměvem ve tváři.

    Red Bull Rookies Cup je nesmírně atraktivní a napínavý motocyklový závod pro světové juniorské talenty, který díky identickým strojům vytváří velké uskupení závodících jezdců, kdy po dobrou čtvrtinu závodu jezdí jejich balík kompletně pohromadě. Poté se již vytvoří elita, která mívá přibližně od pěti po sedm jezdců, jezdící na čelní pozici a vytváří jak závodní, tak i divácké drama, svým neustálým přeléváním postů, kdy vedoucí jezdec se díky nejenom jezdecké chybičce, ale i třeba soupeřova fyzickému kontaktu, mnohdy ocitá na samém chvostu vedoucí skupiny. Ani Karlu Hanikovi se nevyhnuly potíže tohoto druhu, kdy třeba s mírným náskokem se propadl do hloubi jezdecké skupiny a musel se opětovně probojovávat celým elitním houfem na přední pozici.

    Tohle platilo především pro domácí závod v Brně, kdy v nervy drásajícím průběhu se Karel usadil dvě kola před cílem na prvém místě, které si ještě se svým soupeřem vyměnil a po útočném ataku, jenž zvedal diváky ze sedících poloh, proměnil, dle jeho slov, nejenom ve vítězství, ale rovněž i v největší úspěch jeho dosavadní kariéry.

    Jak bylo zmíněno, jezdci mají k dispozici rovnocenné stroje KTM o obsahu 125 ccm, kdy záleží především na závodníkových schopnostech, jaký post si v závodě vydobude. Tím, že takovýto závod bývá po celou dobu jeho trvání velmi vyrovnaný a v jeho průběhu se vytváří mnohočetné skupiny, je tak nasnadě, že dochází i ke kontaktům, které mívají někdy i za následek jezdecké pády. Ty se nevyhnuly ani českému šampionovi, které mu však neotřásly sebevědomím, ale naopak byly utužením jeho bojovnosti, taktiky i potřebného dávky „drzosti“ ve smyslu přísloví, že co tě nezabije, to tě posílí.

    Dva ročníky v juniorském mistrovství světa byly pro mladého Brňana Karla Haniku a zároveň i pro český motoristický sport jedné stopy nesmírně úspěšné, s dodatkem, že druhý více než prvý.

    Co bude dál?

    I když jednání o budoucnosti naší motocyklové juniorské jedničky je v plném proudu, lze již nyní s jistotou říci, že sedmnáctiletý Karel Hanika přestoupí mezi „velké kluky“ do velkých závodů, v tomto případě třídy Moto 3.

    Jedná se o společnost čtyřtaktních dvěstěpadesátkových jednoválců, kterou jsme dříve znali v dvoutaktním provedení o obsahu motoru 125 ccm. V Moto trojkách v současnu jezdí náš další jezdec a rovněž bývalý vítěz Red Bull Rookies Cupu Jakub Kornfeil, rodák z jižní Moravy, konkrétně v Kyjově a místem pobytu o kousek dál v Rohatci, který v této nejslabší třídě seriálu mistrovství světa i průběžně boduje a momentálně se nachází na 10. pozici.

    V závěru lze stručně říci, že talenty máme. Jim předcházela slavné éra vynikajících jezdců, kterými byli legendární Antonín Vitvar, Bohumil Staša, Gustav Havel a největší reprezentant české motocyklové slávy Ikaros z Kochánek František Šťastný, který vyhrál celkem 5 Grand Prix a stal se synonymem a legendou české motocyklové silnice, kdy prvá vlásenková zatáčka na Masarykově okruhu nese jeho jméno.

    Na jeho následovníka stále čekáme a mladí talenti, které má český motocyklový sport v současnu k dispozici v podobě prozatímních princů, kteří mají velké předpoklady svůj šlechtický háv ozdobit i případnou královskou korunou.

    A proto by bylo záhodno pro mladou generaci nastupujících jezdců, kteří mravenčí prací členů svých týmů, mnohdy za amatérských podmínek, dostali Českou republiku do širokého světového povědomí, ale rovněž i odpovědné, ale i žádoucí aby své umění mohli předvádět i v domácím prostředí v Brně na Masarykově okruhu, který má v současnu na kontě svého letopočtu již 83. rok svého úspěšného působení. Proto ve jménu historie, budoucna a dobrého jména republiky zachovejme proboha tento okruh pro ty, kteří šíří dobré jméno naší vlasti v možnost zúročení jejich snahy a úspěchů rovněž v domácím prostředí!

JIŘÍ ŘEZÁČ z Větrníku