Brněnské bienále elektronové mikroskopie

26.10.2015 09:25

    Jednou za dva roky hostí jihomoravská metropole talentované postgraduální studenty a specialisty z firem používajících elektronové mikroskopy na unikátní edukativní akci. Podzimní škola základů elektronové mikroskopie k Brnu neodmyslitelně patří: Nikde v Evropě se totiž nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů, díky které je Brno metropolí tohoto oboru.

    V  týdnu od 19. až 23. října se do Brna sjela téměř stovka mladých talentovaných vědců a odborníků z oboru elektronové mikroskopie, kteří se zúčastnili Podzimní školy základů elektronové mikroskopie. Pořadatelem je Oddělení elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v. v. i. v rámci projektu Strategie AV 21, ve spolupráci s Ústavem fyziky materiálu AV ČR, v. v. i., a s významnými brněnskými výrobci elektronových mikroskopů, jako jsou FEI Czech Republic, s. r. o., a TESCAN ORSAY HOLDING, a. s.

    V letošním roce se konal již VII. ročník Školy, koncipováné jako pětidenní teoretický kurz s praktickými demonstracemi v akademických i firemních aplikačních laboratořích. Určena je především postgraduálním studentům a začínajícím pracovníkům v oblasti elektronové mikroskopie.

    „Účastníci získávají nejen teoretické základy elektronové mikroskopie, ale během laboratorních cvičení měli i jedinečnou příležitost navštívit pracoviště světových výrobců elektronových mikroskopů v moravské metropoli. Zde se také seznámili se špičkovými přístroji využívajícími svazků elektronů a iontů k pozorování či modifikování vzorků v oblasti mikrometrů a nanometrů. Účastníci školy si mohli přinést i vlastní vzorky a při práci s nimi vyzkoušet v praxi přístroje a techniky, které nemají k dispozici na svém domovském pracovišti.

    Letos měli účastníci příležitost seznámit se a „osahat si“ nový špičkově vybavený elektronový mikroskop QUANTA 650 FEG s vysokým rozlišením, který díky finanční podpoře AV ČR a programu Strategie AV 21, byl  zakoupen a koncem letošního roku plně zaveden do praxe.

    Elektronová mikroskopie představuje špičkovou technologii, která již dnes tvoří nepostradatelnou součást mnoha vědních, ale také průmyslových oborů a zaujímá jednu z předních pozic mezi nejrychleji se rozvíjejícími druhy průmyslu v České republice, soustředěných právě do Brna. Více informací na: https://www.isibrno.cz/pszem.  (št)