Ať jsou opravdu šťastné a veselé

Brněnské Vánoce 2013

22.11.2013 16:25

    Brněnské Vánoce budou letos oficiálně zahájeny v pátek 29. listopadu v 16.30 hodin primátorem statutárního města Brna Romanem Onderkou a opatem Augustiniánského kláštera Lukášem E. Martincem. O půl hodiny později se na náměstí Svobody rozsvítí vánoční strom a odstartuje tradiční sbírka Českého Červeného kříže. Za uplynulých deset let se podařilo vybrat téměř 7 milionů korun, z nichž značná část našla využití v SOS dětských vesničkách.

Tradici založil Rudolf Těsnohlídek

    Na brněnském náměstí Svobody už stojí nádherná jedle ojíněná (Abies concolor), která vyrostla v revíru Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Tento šestnáctimetrový strom jednoznačně zvítězil v hlasování uživatelů internetu. V úterý 19. listopadu byl za přítomnosti tří vnuků spisovatele Rudolfa Těsnohlídka předán před Myslivnou lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou zástupcům města Brna a ještě tentýž den večer vztyčen na náměstí Svobody.

    Připomeňme si v této souvislosti alespoň krátce historii. Dne 22. prosince 1919 našli tři muži – František Koudelka, Josef Tesař a Rudolf Těsnohlídek (vlastním jménem Arnošt Bellis) – v bílovickém lese prochladlou sedmnáctiměsíční holčičku Lidušku Kosourovou. Tato událost se stala inspirací pro založení tradice vánočních Stromů republiky, se sbírkou na pomoc dětem bez domova. První strom byl na brněnském náměstí rozsvícen 13. prosince 1924. Tradice se postupně rozšířila i do ostatních měst. O pět let později byl díky finančním sbírkám otevřen Dětský domov Dagmar pro opuštěné děti v Brně-Žabovřeskách.

    Jen pro úplnost ještě dodejme, že malou Lidušku si osvojili manželé Polákovi z brněnského Cejlu. Vyučila se prodavačkou, později se provdala za středoškolského profesora a odstěhovala do Prahy, kde v roce 1997 zemřela.

Na náměstích, v ulicích i v podzemí

    Oslavy Vánoc organizuje a programově zajišťuje Turistické informační centrum města Brna v prostoru náměstí Svobody, Radnické ulice a v brněnském podzemí. Letos jsou partnerskou organizací nejen Technické sítě Brno, ale i společnost RWE. A na co se můžeme těšit? Na náměstí Svobody najdeme 58 dřevěných prodejních stánků, čtyři velké gastrostánky s občerstvením, pódium a promítací plátno. Nebudou chybět zvířátka ze Zoo Brno (kozy, ovce a každou neděli také skunk pruhovaný) či vánoční expres pro nejmenší. Koneckonců – mnohé z toho známe už z předchozích let. Novinkou je zimní kino. Velkým lákadlem jistě bude největší betlém, jaký kdy Brno mělo – se 75 figurami, zvoničkou a Ježíškovou poštou. Zájemci se mohou vypravit na nejvyšší místo ve městě – věž Staré radnice, nebo naopak do nejhlubšího veřejnosti přístupného místa – Labyrintu pod Zelným trhem.

    Ve čtvrtek 5. prosince odpoledne můžeme zajít s dětmi na Mikulášskou nadílku do Mincmistrovského sklepa nebo navštívit velký sraz Mikulášů, andělů a čertů (všichni prý budou hodní) na náměstí Svobody. A ve středu 11. prosince od 18 hodin si určitě rádi zazpíváme koledy s Deníkem Rovnost. Chybět nebude tradiční řeznická podívaná, ani dobročinná vánoční polévka. Od 1. do 23. prosince budou z hodinového stroje na náměstí vypadávat (každou hodinu od 11.00 až do 23.00) speciální adventní kuličky. Celkem jich bude 299. A snad ještě jedna důležitá poznámka. Po dobu Brněnských Vánoc 2013 bude z náměstí Svobody vyloučena tramvajová doprava.

    Brno se o Vánocích „oblékne“ do teplé bílé barvy. V ulicích a na náměstích se rozzáří více než půl milionu LED diod. Na stáncích jich bude svítit 50 tisíc a na vánočním stromu dalších 30 tisíc – vše v tradičních staročeských tvarech a barvách. Generální ředitel Technických sítí Brno Ing. Jaromír Machálek na tiskové konferenci ujistil všechny přítomné novináře, že díky úsporným LED diodám bude spotřeba elektrické energie potřebné k osvětlení brněnských ulic, náměstí a stromu zhruba stejná, jako kdybychom zapnuli 22 rychlovarných konvic na kávu.

Vánoce na Zelňáku

    Pestré oslavy Vánoc se uskuteční také na Zelném trhu. Letošní, v pořadí už pátý ročník má podtitul Očima dětí. Trhy budou slavnostně zahájeny v pátek 29. listopadu v 18 hodin a potrvají do 23. prosince. Městská část Brno-střed zde letos nechá postavit více stánků s občerstvením pro děti – se svařeným ovocem, dětskými punči a horkou čokoládou. Dospělí návštěvníci jistě nepohrdnou medovinou, svařeným vínem, grilovanými specialitami, zvěřinou, plackami a dalšími pokrmy. Na pódiu bude po celou dobu probíhat doprovodný kulturní program. Nezapomeňte se zastavit u stánku Nadačního fondu Emil, kde si můžete koupit punč a podpořit tak vznik a provoz půjčovny sportovních pomůcek pro handicapované.

    Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé, po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé! Znáte tu písničku? Ve slavnostně osvětleném a rozzářeném Brně ji určitě také uslyšíte. A kromě ní i spoustu koled a dalších skladeb umocňujících příjemnou vánoční atmosféru. Tak přijďte! Všechno nejlepší, hodně zdraví a bohatou nadílku!  (jbo)

 

Bližší podrobnosti o Brněnských Vánocích 2013 najdete zde.