Brněnské Vánoce 2015 – moderní a ekologické

22.10.2015 14:15

    Do Vánoc zbývají už jen dva měsíce. V tramvajích, v obchodech, všude, kam vkročíte, slyšíte debaty o tom, jaké dárky budou letos pod stromečkem, co se nepodařilo sehnat, zda je rozumnější nakupovat v obchodech nebo přes internet. Vánoce jsou považovány za svátky klidu a pohody, jenomže člověku to nedá, pořád si dělá starosti, aby štědrovečerní pohoda byla co nejpříjemnější…

    Řekne-li se Brněnské Vánoce, představí si většina obyvatel jihomoravské metropole slavnostně vyzdobené ulice a náměstí, rozsvícený vánoční strom, stánky s bohatou nabídkou zboží na tržištích. Aby tomu tak opravdu bylo, čeká pořadatele ještě spousta práce. Jak zaznělo na tiskové konferenci, vše připravují s jediným cílem – po celé adventní období nabídnout příjemnou a poklidnou atmosféru a návštěvníkům zaručit vysokou kulturu při konzumaci a prodeji potravin.

    Možná jste si všimli, že na internetu se právě objevily nové webové stránky www.brnenskevanoce.cz. Budou nás provázet v průběhu celého adventu. Patří k nim i nové logo, s nímž se v dohledné době setkáte všude, kam se podíváte – v ulicích města, na sociálních sítích, doslova na každém kroku. Ředitelka Turistického informačního centra města Brna Jana Janulíková o novém vizuálu říká: „Snažili jsme se o moderní a odlehčené ztvárnění, které nepopírá naše tradice, naopak v nadsázce poukazuje na to, co je u nás v Brně specifické a co máme rádi. Věříme, že toto pojetí má schopnost přilákat i návštěvníky z jiných koutů republiky či zahraniční turisty.“

    Na novém webu mohou lidé až do 15. listopadu 2015 hlasovat o vánočním stromu, který ozdobí náměstí Svobody. Letos budeme vybírat ze tří smrků ztepilých (13, 14 a 16 metrů) z revíru Mendelovy univerzity – Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Všechny tři stromy jsou viditelně označeny, můžete se na ně přijít podívat, jejich souřadnice najdete spolu s dalšími podrobnostmi na webových stránkách. Turistické informační centrum připravilo na 31. října od 13 hodin i speciální komentovanou procházku bílovickým polesím. Trasa povede od Myslivny Lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou kolem všech tří vybraných stromů. Rozloučení s vánočním stromem bude 19. listopadu v 16 hodin v Bílovicích nad Svitavou, rozsvícení nazdobeného stromu na náměstí Svobody je plánováno na 27. listopadu v 17 hodin.

    Jedním z nosných témat letošních Vánoc v Brně bude centrálně zavedený systém ekologických vratných obalů. Na náměstí Svobody, Zelném trhu a Moravském náměstí budou návštěvníci ochutnávat oblíbený svařák či punč z porcelánových hrníčků od českého výrobce. Alternativou pak budou vratné plastové kelímky dvou velikostí. Po dobu trvání Brněnských Vánoc se počítá s náhradou více než milionu nevratných kelímků, což mimochodem představuje 12 500 pytlů odpadu. „Z ekologického hlediska jsme rádi, že se nám podařilo prosadit koncept vratných obalů. Likvidace obyčejných kelímků, na skládce či ve spalovnách, představuje velkou ekologickou zátěž,“ vysvětluje iniciátor této myšlenky Petr Kalousek.

    Vratné obaly jsou běžnou součástí zahraničních akcí, návštěvníci kulturních festivalů jsou na ně zvyklí i v tuzemsku. Brno se letos rozhodlo – jako první město v České republice – zavést tento systém plošně po celou dobu Brněnských Vánoc, tedy od 27. listopadu až do 23. prosince 2015. Podařilo se to díky úzké spolupráci magistrátu, městské části Brno-střed a Turistického informačního centra.

    Hrníčky i kelímky budou mít jednotný vizuál, odkazující k tradicím Vánoc a českému Ježíškovi. Budou ve dvou typech provedení: obecném a ryze brněnském. „Vratné obaly mají vedle ekologického přínosu také nezpochybnitelný estetický benefit, který pozvedne atmosféru letošních adventních trhů. Věříme, že většina návštěvníků to ocení a tento systém se stane běžnou součástí trhů i v příštích letech,“ dodává Jana Janulíková.

    Na závěr snad je pár praktických informací. Za keramické hrníčky budou prodejci vybírat vratnou zálohu 70 korun, za kelímky 40 korun. Pokud přejdete od jednoho stánku ke druhému, prodavač vám hrníček či kelímek vymění za čistý. Lze předpokládat, že někteří návštěvníci nebudou hrníčky vracet a ponechají si je jako milou vzpomínku na Brněnské Vánoce 2015. Budete si moci vybrat ze dvou typů hrníčků, v modré a zelené barvě. Ústředním motivem designu je Ježíšek a betlém. Na univerzálním motivu hrnku najdete u ouška náměstí, v limitované edici hrníčků brněnský Zelný trh. Zásoby jsou dostatečné, nikdo nemusí mít obavu, že se na něho nedostane. Ať vám svařák nebo punč, letos poprvé servírovaný do porcelánu, voní a chutná!  (jbo)