Pestrý program pro domácí i zahraniční návštěvníky

Brněnské vilové kvarteto startuje do nové sezony

22.03.2016 17:15

    Dostala se nám do ruky zajímavá publikace. Jmenuje se „Brněnské vilové kvarteto“, má 48 stran, obsahuje více než 40 barevných a černobílých fotografií, plánky a spoustu zajímavého textu. Vydalo ji Muzeum města Brna ve spolupráci s Domem umění města Brna, Moravskou galerií v Brně, Muzeem Brněnska a Národním památkovým ústavem.

    Jak už napovídá název, publikace pojednává o čtveřici unikátních brněnských rodinných vil – výjimečných dílech z období moderny a secese z počátku minulého století a meziválečné avantgardy. Památky jsou sice ve správě různých institucí, ale přesto úzce spolupracují. Společně se prezentují jako Brněnské vilové kvarteto, vydaly společnou publikaci a společná byla i tisková konference, na níž zástupci jednotlivých vil představili své programy pro letošní sezonu.

    Jurkovičovu vilu, vily Löw-Beer, Stiassni a Tugendhat si mohou návštěvníci prohlédnout po celý rok, od ledna do prosince. Sezona už tedy odstartovala. Každá z vil připravila pestrý program s poněkud odlišným zaměřením. Poslední srpnovou sobotu se všechny společně zapojí do festivalu Hradozámecká noc (v Brně bude spíše nocí vilovou). Od června do září – stejně jako loni – bude ke všem vilám zajíždět vyhlídkový minibus provozovaný Turistickým informačním centrem města Brna. Vilové kvarteto plánuje rovněž společnou propagaci a fotografickou soutěž pro veřejnost.

    Na besedě s brněnskými novináři ve vile Stiassni se podrobně hovořilo o letošním programu. Je toho hodně, nabízíme alespoň malou ochutnávku.  (jbo)

  

Vila Löw-Beer
Brno, Drobného 297/22 –
www.vilalowbeer.cz

    Od 16. 1. je pro veřejnost otevřena stálá expozice Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat. V areálu vily se uskuteční řada výstavních a kulturních akcí. V galerii Celnice se návštěvníci od dubna seznámí s historií a současností Muzea Brněnska a od července budou poznávat světové dědictví UNESCO. V pátek 1. 4. se uskuteční setkání s Hostem ve vile, pozvání přijal herec a moderátor Jan Čenský. Ve spolupráci s brněnskou pobočkou Židovského muzea připomeneme v neděli 17. 4. svátek Purim (přednáška, dětská dílna v Celnici). Dětský den na zahradě vily je plánován na 28. 5. Září bude ve znamení automobilismu (výstava, přehlídka veteránů) a od října bude vila opět hostit významné osobnosti, tentokrát z řad odborníků na architekturu, literaturu či medicínu.

Jurkovičova vila
Brno, Jana Nečase 2 –
www.moravska-galerie.cz/jurkovicova-vila

Sezonní výstavě Martina Rajniše První architektura (od 29. 4.) bude předcházet studentský workshop, jehož výsledkem bude dočasný objekt na terase za Uměleckoprůmyslovým muzeem. Realizací objektu nazvaného Sloní břich se tento prostor otevře také veřejnosti (od 10. 4.). Motiv mozaiky na štítu Jurkovičovy vily Bača a drak je námětem pohádkového odpoledne pro rodiny s dětmi (28. 5. – ve spolupráci se Střediskem volného času Lužánky). Na letošním Kloboukovém dnu (2. 6.) se návštěvníci nechají unést klobouky a módou z období 1910–1925, seznámí se s dobovou etiketou a významnými osobnosti kolem spolku Vesna. Na výstavu Martina Rajniše bude navazovat výtvarný ateliér pro děti Dřevěná robinsonáda (4. 6.).

Vila Stiassni
Brno, Hroznová 82/14 –
www.vilastiassni.cz

    Vila Stiassni chystá Velikonoce (28. 3. od 10 hodin) pro děti tak, jak je pro svou dceru a její kamarádky připravovala paní Hermína Stiassni. Dětský den v zahradě se uskuteční také 11. 6. Novinkou bude letní projekce slavných prvorepublikových filmů v zahradě (3. 6., 17. 6. a 29. 7.). Milovníci kávy jistě neminou povídání a ochutnávku s tématem Káva a kavárny za první republiky (15. 6.). Dny evropského dědictví (10.–11. 9.) si připomeneme formou edukačních programů pro rodiny s dětmi, které budou součástí výstavy Památky nás baví. Pro příznivce moderní architektury je připravena řada výstav – například Bruno Taut – mistr barevného stavění v Berlíně (13. 5. –26. 6.) a dva přednáškové cykly – jarní Nový život v moderní architektuře a podzimní Obnova památek 20. století.

Vila Tugendhat
Brno, Černopolní 45 –
www.tugendhat.eu

    Stěžejním prvkem hudebních vystoupení je spolupráce s Brno Contemporary Orchestra, jehož koncerty Dne hudby letos oslaví už svoji 5. sezonu (premiéra nového programu bude 21. 6.). V kalendáři nalezneme i několik unikátních vystoupení, například klavírní Recitál Ivo Kahánka (14. 10. od 20 hodin), pořádaný v rámci festivalu Janáček Brno. Pro fanoušky populární hudby bude zajisté lákadlem benefiční akustický koncert Tata / Bojs pro Kolečko ve vile Tugendhat (20. 6.). Tradiční akce Léto, swing a kino v zahradě vily Tugendhat (1. 7. od 18 hodin) v sobě spojuje možnost zatančit si na swingové melodie a posléze zhlédnout filmovou projekci na velkoformátových oknech vily. Nedílnou součástí kalendáře jsou taktéž odborné přednášky mezinárodních i tuzemských hostů a pravidelné filmové projekce.

 

Z výstavy „Brněnské stopy rodiny Löw-Beerů“ ve vile Stiassni.

Foto: Jaroslav Bobek