Moderní záchranářský člun dostal jméno Jony

Brněnští strážníci převzali novou techniku

20.10.2017 08:55

    Strážníci Městské policie Brno převzali ve čtvrtek 19. října 2017 zbrusu novou techniku – profesionální záchranářský člun, automobil Škoda Kodiaq, čtyři Octavie s pohonem na stlačený plyn a šest úsporných skútrů.

    Největší pozornost novinářů vzbudilo plavidlo Pioner Multi, určené pro poříční jednotku na Brněnské přehradě. Člun zajišťuje vysokou stabilitu během plavby i při nakládání poraněných či tonoucích osob. Nespornou výhodou je sklopná příď, díky níž lze zachraňovanou osobu pohodlně vsunout přímo do lodi, není ji nutno složitě vysazovat přes boky. Obrazně řečeno  člun otevře "ústa" a spolkne tonoucího, jak vtipně poznamenal tiskový mluvčí MP Jakub Ghanem.

    „Odolný materiál umožňuje připlout přímo ke břehu bez kotvení lodi u můstku. Plavidlo je vyrobeno z polyetylenu a je proto velmi pevné,“ vysvětluje vedoucí poříční jednotky Dušan Smejkal. „Nahradí dosluhující, šestnáct let starý člun Sessa. Oproti němu má i dvojnásobnou kapacitu, přepraví až deset osob.“ Strážníci poříční jednotky hlídkují na přehradě nejen v hlavní turistické sezoně, ale také při vysoké návštěvnosti zdejší rekreační oblasti, zejména o slunečných víkendech. Spolupracují při pátrání po osobách, potápějí se pro ztracené věci a odstraňují předměty omotané kolem lodních šroubů plavidel dopravního podniku.

    Nový člun vypluje na hladinu Brněnské přehrady příští rok v dubnu. Stál 373 tisíc korun. Jménem „Jony“ ho pokřtili brněnský primátor Petr Vokřál a třináctiletý chlapec Jonatán s poruchou autistického spektra. Jeho rodinu podporuje obecně prospěšná společnost Velvet Smile, s níž strážníci dlouhodobě spolupracují.

    Poříční jednotka získala také prostorný automobil Škoda Kodiaq. Využije ho při převozu potápěčské a záchranářské výstroje, například lahví se stlačeným vzduchem, transportních lůžek pro raněné, zdravotnických sad či teleskopického žebříku. Je to první Škoda Kodiaq, která slouží v České republice v barvách městské policie. Brňané a návštěvníci města se s ní mohou setkat v kterékoliv městské části. V době, kdy strážníci poříční jednotky nedohlížejí na vodní plochy, budou s novým vozidlem vykonávat běžné kontroly veřejného pořádku. Automobil pořídili za 630 tisíc korun.

    „Náhon na všechna čtyři kola a silný dieselový motor o objemu dvou litrů umožní vlečení člunu i jeho vytahování na hůře přístupných nebo podmáčených místech,“ říká ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal. „Členitý terén je i v chatových oblastech, které strážníci této jednotky pravidelně kontrolují.“

    Městská policie pokračuje v přechodu na alternativní paliva. V přímém výkonu služby už jezdí 16 automobilů na CNG. Každý z nich ročně ušetří v průměru 40 tisíc korun za pohonné hmoty. Nehledě k tomu, že plynové automobily produkují nižší emise oxidu uhličitého a jsou méně prašné. „Uspořené prostředky směřujeme do nákupu nových vozidel, která dál šetří městský rozpočet a především životní prostředí,“ dodává Luboš Oprchal. A vzápětí novinářům představuje čtyři nové Škody Octavia na stlačený zemní plyn a šest spolehlivých a šetrných skútrů Honda PCX 125 se spotřebou přibližně dvou litrů benzinu na 100 kilometrů a systémem start-stop. Skútry jsou velice oblíbené. Strážníci jich při své každodenní práci využívají více než čtyři desítky, z toho čtyři na elektrický pohon.  (jbo)

 

Nový záchranářský člun pokřtili brněnský primátor Petr Vokřál a třináctiletý chlapec Jonatán. (Foto: Jaroslav Bobek)