Z tiskové konference před zahájením turistické sezony 2013

Brno vítá své návštěvníky

26.03.2013 16:30

    Letošní turistická sezona bude v Brně slavnostně zahájena v sobotu 13. dubna na nádvoří Staré radnice. V bohatém programu nebudou chybět šermířská vystoupení, živá dobová hudba, tematické prohlídky města s průvodci či nejrůznější soutěže pro děti. Mincmistr Bruno předvede, jak se kdysi razily brněnské groše. V historických sálech radnice si zájemci určitě rádi prohlédnou jarní výstavu „S květinou dějinami“. Připraví ji florista Slávek Rabušic, který je specialistou na aranžování květin v historickém interiéru.

    Zdá se, že návštěvníci Brna se mají v letošní turistické sezoně na co těšit. Připomeňme si alespoň ve stručnosti, co je pro ně připraveno, kam mohou zavítat. Je pochopitelné, že výčet nemůže být úplný, vybíráme tedy alespoň několik příkladů. K největším lákadlům patří vila Tugendhat či hrad Špilberk, kde bude na podzim otevřeno nové jižní křídlo. Hvězdárna a planetárium na Kraví hoře v listopadu zprovozní nové digitárium, díky němuž se hvězdárna stane jednou z nejmodernějších na světě. K oživení historického jádra metropole výrazně přispělo zpřístupnění brněnského podzemí. Veřejnosti byl až dosud odtajněn Labyrint chodeb a sklepů pod Zelným rynkem, Kostnice pod děkanským kostelem sv. Jakuba a sklepení někdejšího středověkého domu mincmistra Bruna pod Dominikánským náměstím (článek o Mincmistrovském sklepě si můžete přečíst zde).

    Turistické informační centrum města Brna nabízí ve spolupráci s hotely Noem Arch, Santon a City Apart Hotel několik pobytových balíčků se zvýhodněným ubytováním a dalšími komplexními službami, včetně prohlídek historického centra, Staré radnice a již zmíněného podzemí. Od poloviny června do září se můžete vydat spolu s průvodci po brněnských chrámech. Tato služba si v uplynulých čtyřech letech získala mnoho spokojených příznivců doslova z celého světa. Na prohlídku Brna se můžete vydat také turistickým minibusem. Stávající okruhy v délce 120 a 210 minut budou letos rozšířeny o šedesátiminutový okruh.

    Na přelomu května a června se uskuteční tradiční festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří Brno – město uprostřed Evropy s přehlídkou ohňostrojů a hudby. Začátek června bude ve znamení 4. ročníku mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno. Patronát převzal herec Jiří Suchý, který na festivalu vystoupí s inscenací divadla Semafor „Hodiny jdou pozpátku“. Součástí festivalu bude i Noc kejklířů a Slavnost masek. Návštěvníci Brna jistě nezapomenou navštívit zoologickou zahradu, kde na ně čekají dvě roztomilá mláďata ledních medvědů, a svezou se lodí po Brněnské přehradě. Plavební sezona začíná už 13. dubna. Letošní Muzejní noc bude 18. května.

    Na 16.–18. května 2013 je připraven Tmavomodrý festival. Součástí této mezinárodní přehlídky hudebních vystoupení pro zrakově postižené děti a mládež bude i bohatý doprovodný program, výstava různých kompenzačních pomůcek, setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky a prezentace výcviku vodících psů.

    Informační centra jsou k dispozici Pod krokodýlem v Radnické ulici a U sv. Lukáše na Kapucínském náměstí. Zájemci v nich dostanou propagační materiály, které jim pomohou usnadnit cestu po nejrůznějších brněnských pamětihodnostech. Zanedlouho budou spuštěny také nové webové stránky s jazykovými mutacemi. A snad ještě jedna potěšující zpráva: vstupenky do jednotlivých objektů budou od května k dispozici i na internetu. O dalších zajímavých akcích budeme průběžně informovat na stránkách BrnoŽurnálu.  (jbo)


Internetové stránky Turistického a informačního centra města Brna: www.ticbrno.cz, www.kultura-brno.cz

 

Informace novinářům poskytli zástupci Turistického informačního centra města Brna a Kanceláře primátora města Brna – Ing. Helena Huláková, Mgr. Dana Rakovská a Ing. Michal Jelínek.

Foto: Petr Michl