Jižní Morava a město Brno na veletrhu REGIONTOUR

Cestovní ruch přispívá k rozvoji regionu

18.01.2018 17:40

    V pavilonu P brněnského výstaviště byly ve čtvrtek 18. ledna 2018 zahájeny dvě významné výstavy – 28. mezinárodní veletrh průmyslu cestovního ruchu GO a 27. mezinárodní veletrh turistických možností v regionech REGIONTOUR. Nedílnou součástí obou veletrhů je i festival krajových specialit, regionálních potravin a vína RegFoodFest, stejně jako mezinárodní soutěž Gastro Junior Brno 2018 – Bidfood Cup či festival cestovatelských filmů, fotografií a publikací GO Kamera.

    Kromě „péčka“ se otevřel i vedlejší festivalový pavilon F. Návštěvníci si v něm mohou vyzkoušet testovací lyžařskou sjezdovku či umělou ferratovou horu, prohlédnou si jachtařskou, karavanovou a leteckou expozici i další zajímavé atrakce.

    Ani letos nechybějí rozsáhlé a bohaté expozice Jihomoravského kraje a statutárního města Brna. Cestovní ruch je pro jižní Moravu významným hospodářským odvětvím, proto je mu věnována maximální pozornost. Vytváří pracovní místa a přispívá k celkovému rozvoji regionu. Snad jen několik příkladů. Jihomoravský kraj finančně podpořil výstavbu Archeoparku Pavlov, přispívá na provoz leteckých linek z Brna, podporuje Grand Prix ČR, finančně pomohl při budování singletrailu (přírodní stezky pro cyklisty) Moravský kras, Boskovické stezky či Cykloresortu Strážnicko. Letos přispěje na singletrail v Mariánském údolí v Brně. Už tři roky úspěšně funguje zábavní vědecké centrum VIDA! se 170 interaktivními exponáty, výukovými programy pro školy, promítáním 3D filmů, zábavnými pokusy a dalšími programy pro děti i dospělé. Letos bude zpřístupněna první etapa nové venkovní relaxační expozice s vodním, zvukovým a pohybovým ostrovem.

    Statutární město Brno se na veletrhu představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Láká tak na největší akci letošního roku – festival Re:publika 1918–2018, pořádaný u příležitosti 100. výročí založení Československa.

    „Jde o retrospektivní projekt s podtitulem Brno – lidé – století, jehož cílem bude připomenout klíčové okamžiky československé historie, zmapovat a oslavit národní historii, uměleckou tvorbu, vědu, vzdělání a zábavu,“ zdůraznil na úvodní tiskové konferenci primátor Petr Vokřál. „Neopomene ani duchovní rovinu a společenské hodnoty. Bude to největší akce letošního roku. I proto nabízíme malou ochutnávku návštěvníkům brněnského stánku na veletrhu.“

    Festival Re:publika 1918–2018 se uskuteční od 26. května do 17. června 2018. Volně naváže na Výstavu soudobé kultury, která se na brněnském výstavišti uskutečnila v roce 1928 jako připomínka desetiletého výročí vzniku Československé republiky. Jihomoravská metropole se díky veletržnímu areálu a mnoha prestižním výstavám, které se zde každoročně konají, stalo významným středoevropským městem veletrhů a výstavnictví.

O festivalu Re:publika 1918–2018 jsme psali zde:
www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/odstartoval-projekt-re-publika-1918-2018

 

Chceme z Re:publiky vytvořit interaktivní prostor, kde se mohou potkat, diskutovat, odpočívat, vzdělávat i bavit všichni. Chceme z každého obyvatele Brna učinit spolutvůrce akce. Oslovíme podnikatele, spolky, kluby, restaurace i jednotlivce, aby se svou kreativitou, nápadem nebo pomocí do organizace a programu zapojili a aktivně tvořili jeho obsah. Přejeme si, aby obyvatele Brna akce bavila, aby jí žili, aby ji měli za svou.
(Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna)

 

    Sto let od vzniku samostatného československého státu si Jihomoravský kraj připomene vysazením symbolické stovky lip svobody. Významné výročí přiblíží svým návštěvníkům muzea, galerie a radnice po celém kraji. Kupříkladu Moravské muzeum ve Znojmě chystá výstavu „1917 a 1918: Stoletá vzpomínka na konec Velké války a vznik Československé republiky“, Masarykovo muzeum v Hodoníně má v plánu několik akcí spojených s osobností prezidenta T. G. Masaryka a čtveřice brněnských muzeí připravuje rozsáhlý výstavní cyklus „Republika 100“. Připomeneme si příběhy vojáků, vznik nových států, prohlubování moravsko-slovenských vztahů, průmyslový rozmach, prvorepublikové symboly i umění.

Informace o letošních Top akcích na jižní Moravě najdete zde:
www.brnozurnal.cz/pozvanky/top-akce-2018

    Mezinárodní veletrhy GO a REGIONTOUR potrvají do neděle 21. ledna. Pořadatelé očekávají více než 30 tisíc návštěvníků.  (jbo)

 

Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek a brněnský primátor Petr Vokřál zahajují mezinárodní veletrh REGIONTOUR 2018. (Foto: Jaroslav Bobek)