Chtějí zpět za Lužánky

10.09.2014 10:35

    Třicátého září tomu bude třináct let od chvíle, kdy se brány chrámu všech zbrojováků v Brně otevřely naposledy. Tento den skončil provoz věhlasného fotbalového stadionu Za Lužánkami, kde mělo brněnské sportovní a tělovýchovné dění své centrum sto let, zejména od 20. let minulého století.

    Opuštěný stadion třináct let chátrá a jeho nažhavení fandové vzpomínají, jako jich tam pětačtyřicet tisíc sledovalo zápas se Slávií nebo jak viděli odjíždět barcelonský Espaňol s bůrem. Primátor Roman Onderka sliboval novinářům v r. 2008, že v r. 2011 bude stát za Lužánkami fotbalový stadion nový. Uplynulo šest let, starý zteřelý stadion se dál rozpadá a vrcholem magistrátního umu je, že za 90 000 Kč sloužil tři dny filmařům. Zbrojováci jsou dál na nuceném exilu na stadionu v Srbské ulici.

    Snad až nová garnitura na radnici po volbách bude v naplnění jejich snu schopnější. Brno si zaslouží dvacetitisícový nový stadion ze sdružených prostředků EU, státu, kraje, města i soukromníků. Zprvu potřebuje společný dokument se závazkem o tom, že stadion skutečně chtějí vybudovat. Zatím ale není vyřešen spor o přístupové cesty. Kvůli tomuto sváru stavební úřad v Králově Poli územní řízení pro výstavbu stadionu v roce 2010 zastavil a více již nekonal. Rovněž čtyři roky se táhne spor s firmou Czechcity, která si nárokuje některé pozemky okolo ruiny stadionu. Nastaví nová garnitura vyvolených na radnici po volbách průhledná pravidla stavby nového fotbalového centra za Lužánkami k uspokojení věrných zbrojováků?  (vž)