Na brněnské výstaviště se vrací veletrh URBIS

Chytrá řešení pro města a obce

23.04.2017 18:05

    Na brněnském výstavišti se v nadcházejících dnech sejdou odborníci ze všech oborů stavebnictví a technického zařízení budov. Od středy 26. do soboty 29. dubna 2017 se zde uskuteční Stavební veletrhy společně s veletrhem DSB – Dřevo a stavby Brno, Mezinárodním veletrhem nábytku a interiérového designu MOBITEX a letos také s Veletrhem chytrých řešení pro města a obce URBIS. Od pátku do soboty bude pro veřejnost přístupný Veletrh Ptáček s novinkami v sortimentu topení, plyn, voda, sanita a koupelny. Nabídku vystavovatelů doplní atraktivní doprovodný program věnovaný mnoha zajímavým tématům.

    Situace ve stavebnictví není příliš příznivá. Produkce loni poklesla meziročně o 7,6 procenta (u pozemního stavitelství byla nižší o 3,3 procenta, inženýrské stavitelství zaznamenalo pokles 16 procent). Ke zlepšení nedošlo ani letos v lednu. Stavební výroba byla nižší o 3,4 procenta, po započtení rozdílného počtu pracovních dnů v podstatě stagnovala. Naděje pro další období vzbuzují nové zakázky, nicméně podléhat přílišnému optimismu odborníci zatím nedoporučují. Jak zaznělo na tiskové konferenci, hlavním problémem zůstává nepřipravenost staveb.

    Na Stavebních veletrzích se letos představí 827 vystavovatelů z 20 zemí světa. Jednou z možných cest rozvoje stavebnictví je jeho digitalizace a automatizace. Letošní veletrhy budou proto v široké míře zaměřeny na Stavebnictví 4.0 – nejen ve výstavních expozicích, ale i v doprovodném programu. Často se hovoří o čtvrté průmyslové revoluci. K dispozici budou takzvaná chytrá řešení. V doprovodném programu nebude chybět tradiční seminář České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT), připraven je i seminář Kybernetická revoluce – Průmysl 4.0.

    Na stáncích jednotlivých vystavovatelů si návštěvníci prohlédnou návrhy praktických řešení nejrůznějších plánů staveb, rekonstrukcí či vybavení interiéru nábytkem. Vše lze konzultovat s renomovanými odborníky v nezávislých poradenských centrech. Poradenství se zaměří především na problematiku správných technologických postupů, aplikaci právních norem, energeticky úsporné stavění či aktuální dotační tituly (Nová zelená úsporám a Operační program životní prostředí 2014–2020).

    Milovníci dřevostaveb určitě nevynechají veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno. Zatímco stavebnictví jako celek stagnuje, podíl dřevostaveb na trhu rodinných domů v ČR neustále stoupá. Loni činil 14,35 procenta. Dokončeno bylo 2 010 dřevostaveb, což je o 12,2 procenta více než v roce 2015.

    Praktickou inspiraci nabídne Centrum vzorových domů Eden 3000, které se nachází v těsné blízkosti brněnského výstaviště. Páteční doprovodný program představí dřevostavby jako energeticky efektivní a ekologicky šetrné domy. Cenné informace lze získat bezplatně v poradenském centru Asociace montovaných domů nebo v Centru pasivního domu. K dispozici budou architekti, projektanti, stavitelé, energetičtí poradci, experti na větrání, vzduchotěsnost, dotace či financování. Projekt Zahradní architektury má letos k dispozici plochu převyšující 1 500 čtverečních metrů. Chybět nebudou rady a triky pro krásně rozkvetlou zahradu či bohatou úrodu zeleniny.

    Ve spolupráci s městem Brnem se podařilo obnovit značku URBIS – tradiční veletrh, na jehož půdě města a obce získávají informace o financování evropských projektů. Letos má veletrh nové téma: Smart city. Představitelé měst a obcí, firmy i běžní občané se na výstavišti seznámí s novými technologiemi, postupně pronikajícími do života lidí v Česku, na Slovensku i v celé Evropě.

    „V České republice doposud chyběl veletrh, kde primátoři a starostové měst spolu s hejtmany krajů mohou vidět chytrá řešení, určená pro potřeby jejich občanů,“ zdůraznil na tiskové konferenci náměstek brněnského primátora Jaroslav Kacer. „Proto jsme se aktivně zapojili do přípravy veletrhu URBIS 2017, který by se tímto směrem chtěl dlouhodobě profilovat.“ Veletrh je koncipován jako vyvážená kombinace interaktivních expozic a zajímavého doprovodného programu. Bude i vhodným místem pro vzájemné předávání zkušeností, dobrých i špatných. Rozhodující jsou tři témata: zdroje, kvalita života a správa. Své expozice na veletrhu představí Brněnské komunikace, Teplárny Brno, Technické sítě Brno, SAKO Brno, Dopravní podnik města Brna, Brněnské vodárny a kanalizace a další firmy.

    Pro Stavební veletrhy, DSP a URBIS je vyčleněn pavilon P, MOBITEX můžete navštívit v sousedním pavilonu F, Veletrh Ptáček v pavilonu V. Výstaviště bude otevřeno od 10 do 18 hodin, v sobotu do 17 hodin. V pracovní dny od 15 hodin a v sobotu po celý den lze využít zvýhodněné vstupné 100 Kč.  (jbo)