Pozvání na 58. Mezinárodní strojírenský veletrh do Brna

Čína se představí ve velkém stylu

30.09.2016 09:55

    Brněnské výstaviště žije posledními přípravami na 58. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Letošní přehlídka bude největší za posledních pět let. Do jihomoravské metropole přijede 1 700 vystavovatelů z 35 zemí, pro expozice je vyčleněno 43 tisíc čtverečních metrů výstavní plochy. Osobní setkání jsou nenahraditelná. Prognózy, že veletrhy ztrácejí v době internetu svůj význam, se nenaplňují. Pro pořadatele je potěšitelné, že přijedou i firmy, které si v poslední době nevedou příliš dobře, uvědomují si však, že peníze vynaložené na marketing se jim do budoucna vyplatí.

    Od 3. do 7. října mohou návštěvníci brněnského výstaviště zhlédnout i veletrhy IMT 2016 (obráběcí a tvářecí stroje), WELDING (svařovací technika), FOND-EX (slévárenství), PLASTEX (plasty, pryže a kompozity) a PROFINTECH (technologie pro povrchové úpravy). Loňský strojírenský veletrh si prohlédlo 75 239 návštěvníků. Pořadatelé očekávají, že letos bude tento počet překonán.

    Česká ekonomika zažívá velice úspěšné období. Hrubý produkt loni vzrostl meziročně o 4,6 procenta, což je nejlepší výsledek za uplynulých osm let. Zásadní pozici si udržuje především zpracovatelský průmysl. Příznivé jsou i letošní výsledky. Hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí zvýšil meziročně o 2,5 procenta, ve srovnání s prvním čtvrtletím o 0,9 procenta. Za rekordní lze označit výsledky našeho exportu.

    Hlavním tématem letošního ročníku MSV bude opět integrovaný a automatizovaný Průmysl 4.0, často označovaný za čtvrtou etapu průmyslové revoluce. Zatímco před rokem tento nový směr připomínala pouze speciální výstava, letos bude Průmysl 4.0 reprezentován přímo v expozicích. Vystavovatelé zaměří svou pozornost především na klíčové inovativní technologie – automatizaci, robotizaci, digitalizaci a zasíťování. Ve spolupráci s Elektrotechnickou asociací ČR je připraven také tradiční průřezový projekt AUTOMATIZACE, zaměřený na měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniku. Nejvíce vystavovatelů letos přijede z Německa (274), Číny (150), Slovenska (85) a Itálie (61). Čína se bude prezentovat v oficiálním pavilonu v hale A1, některé menší firmy i v pavilonu H. Účast přislíbily provincie či města Beijing, Shanghai, Zhejiang, Hilongjian, Dalian, Shanxi, Jiangsu, Hebei, Tianjin a Shandon. Jsou to oblasti, do nichž v poslední době často míří delegace politiků a podnikatelů, s cílem navázat nejen obchodní a hospodářské styky, ale také spolupráci ve školství, kultuře a podobně. Čínské firmy se v podobném rozsahu zatím prezentovaly pouze v německém Hannoveru, na veletrhu ve střední Evropě to bude letos poprvé. Na úterý 4. října je připraveno Česko-čínské fórum o obchodní a investiční spolupráci.

    Součástí veletrhu bude rozsáhlý doprovodný program. Do soutěže o Zlaté medaile MSV je přihlášeno rekordních 35 exponátů. Připravena je tradiční soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů. Veletržní program doplní a zpestří i konzultační dny CEBRE (Česká podnikatelská reprezentace při EU), seminář „Exportní příležitosti ve strojírenství“, kulatý stůl pro exportéry a česko-indické podnikatelské fórum Hospodářské komory ČR. V úterý mohou návštěvníci zavítat na Slovenský národní den do pavilonu A.
Svaz průmyslu a dopravy ČR svolal na pondělí 3. října odpoledne svůj sněm za účasti předsedy vlády Bohuslava Sobotky, ministrů, poslanců Parlamentu ČR, podnikatelů a dalších významných hostů. Jednání navštíví také prezident ČR Miloš Zeman. K hlavním tématům, o nich bude řeč, patří vzdělávání, trh práce, výzkum, vývoj a inovace, digitální ekonomika a další oblasti ovlivňující podnikatelské prostředí. Předána budou rovněž ocenění „Galerie osobností průmyslu“ a „Ocenění za přínos pro rozvoj průmyslu a regionu“.

    Brány 58. Mezinárodního strojírenského veletrhu se otevřou v pondělí 3. října 2016 v 9 hodin. Jednodenní vstupenka pořízená při registraci přes internet (stejně jako vstupenka pro studenty, důchodce a děti ve věku od 6 do 15 let) stojí 210 korun, na místě zaplatíte 260 korun. Veletrh potrvá do pátku 7. října 2016, denně od 9 do 18 hodin, poslední den pouze do 16 hodin. Vítejte na brněnském výstavišti…  (jbo)Snímek z tiskové konference před Mezinárodním strojírenským veletrhem. Zleva: generální ředitel a. s. Veletrhy Brno Jiří Kuliš, primátor statutárního města Brna Petr Vokřál a zástupce International Chamber of Commerce China Wang Rui.

Foto: Petr Michl