Zoo Brno – malé ohlédnutí za uplynulým rokem

Cora se vzorně stará o své páté medvídě

29.01.2016 10:55

    Do Zoologické zahrady Brno loni zavítalo 258 tisíc návštěvníků. Téměř 50 tisíc z nich se po areálu Mniší hory svezlo vláčkem. V srpnu byl dokonce důvod k malé oslavě – vstupní branou prošel sedmnáctimiliontý návštěvník zoo. Výukové a osvětové akce absolvovalo 4 600 žáků a studentů všech úrovní škol. Oblibu si získaly zejména příměstské prázdninové tábory. Svou činnost zahájilo Středisko ekologické výchovy Hlídka pod hradem Špilberk.

    Areál zoologické zahrady si vybrali jako místo pro cílovou pásku pořadatelé charitativní štafety „1 000 mil pro jeden cíl“ – 1 600 kilometrů dlouhý běh československých vlčáků. Výtěžek byl věnován Nadačnímu fondu dětské onkologie KRTEK. Pro sportovní nadšence byl uspořádán Běh zoologickou zahradou – CraftRunGo, jehož se zúčastnilo 500 běžců. K nejoblíbenějším akcím patřil i „Halloween v Zoo Brno“. A mohli bychom pokračovat...

    To je jen část informací, které zazněly na letošní první tiskové konferenci s ředitelem zoo Martinem Hovorkou a jeho spolupracovníky. O většině akcí jsme psali, stačí nahlédnout do našeho archivu:

    Zoologická zahrada má opět záchrannou stanici (30. 1. 2015)

    Projekt KURA KURA – zachraň želvu (26. 2. 2015)

    Brněnská zoo je připravena na letošní sezonu (27. 3. 2015)

    Orli bělohlaví příjemně překvapili (1. 5. 2015)

    Nové přírůstky v expozicích Zoo Brno (2. 8. 2015)

    Brněnská zoo opět přivítá krále zvířat (2. 10. 2015)

    Podzimní toulky po Mniší hoře (29. 10. 2015)

    Lední medvědice Cora je opět matkou (26. 11. 2015)

    V kolekci zvířat brněnské zoo bychom napočítali 22 druhů, jejichž chov je součástí Evropského záchovného programu (EEP) – společného projektu evropských zoologických zahrad při chovu ohrožených druhů zvířat. K největším úspěchům patří odchov jeřábů mandžuských, další mládě medvěda ledního a tapíra jihoamerického, stejně jako první odchov turaka šedého v rámci českých zoo. Během roku přibylo 18 nových druhů zvířat. K nejvýznamnějším patří dva klokani žlutonozí, pár výrů velkých západosibiřských a pár výrů virginských. Otevřena byla nová expozice pro pandy červené a podařilo se také připravit projekt k návratu krále zvířat. Lev už kdysi v zoo býval, podmínky pro jeho chov však nebyly vyhovující. Na nový moderní lvinec se Brňané velice těší. A snad ještě jeden údaj. Záchrannou stanicí v Jinačovicích loni prošlo 200 volně žijících zvířat v nouzi. Přibližně polovinu z nich se podařilo vrátit zpět do přírody. Nyní zde zimuje třicet živočichů.

Valentýn a Mezinárodní den ledních medvědů

    Návštěvníci, kteří do brněnské zoo zavítají 14. února v páru, se mohou těšit na tematické komentované krmení o lásce u tygrů nebo povídání o vztazích losů, sobů a takinů. Připravena je i spousta dalších překvapení. O dva týdny později – 27. února – si milovníci zvířat připomenou den, který na celém světě patří ledním medvědům. Budou si moci vyzkoušet své znalosti o těchto krásných šelmách na zábavné stezce a sledovat přímý přenos z porodního boxu medvědice Cory s komentářem chovatelů.

    Mimochodem – o brněnské lední medvědici jsme už několikrát psali. Je to vzorná matka, která se pečlivě stará o svá mláďata. V roce 2007 porodila dva medvědí kluky, Billa a Toma, z nichž jeden je nyní v pražské zoo a druhý v Zoo Gelsenkirchen. O pět let později se jí podařilo úspěšně odchovat dvě medvíďata, Kometu a Nanuka. Samička žije v Zoo Rostov na Donu, Nanuk je i se svou novou nevěstou v Zoo Nikolaev. V závěru loňského listopadu Cora porodila další mládě. Oběma se dobře daří. Matka v posledních dnech několikrát přešla z porodního boxu do výběhu, kde ji chovatelé začali přikrmovat malými dávkami masa a zeleniny. Přibližně ve třech měsících věku mláděte vykoná veterinář první prohlídku, a konečně se také dozvíme, jestli malý drobeček je kluk nebo slečna. Zatím přijměte alespoň fotografii z kamery umístěné v porodním boxu.  (jbo)

 


Na co se letos můžete těšit v brněnské zoologické zahradě?

25.–28. března – Velikonoce v zoo
23. dubna – Den Země
30. dubna – Čarodějnice v zoo
1. května – Den přírodních věd
21. května – Den Afriky
4. června – Dětský den v zoo
21. června – Mezinárodní den žiraf
29. července – Mezinárodní den tygrů
27. srpna – Den adoptivních rodičů
17. září – Běh zoologickou zahradou
1. října – Mezinárodní den seniorů
29. října – Halloween
27. listopadu – Rozsvícení vánočního stromu
24. prosince – Štědrý den v zoo