K nejúspěšnějším patří Jihomoravský kraj

ČSOB a Era opět podpoří regiony

13.02.2013 14:10

    Program ČSOB a Era pro podporu regionů odstartoval do dalšího ročníku. I letos si vítězové obou grantových kol rozdělí více než 3 miliony korun. Myšlenka vytvořit takovýto program vznikla v roce 2007. Tenkrát se zapojil pouze Moravskoslezský kraj, postupně však přibývali další zájemci z ostatních míst v celé republice. O dva roky později se ČSOB a Era spojily s nadací VIA, program byl rozdělen na menší a velké komunitní granty, přibyla hlasovací soutěž, tzv. Druhá šance a nová soutěž Starosta roku.

    Program podpory regionů se snaží podchytit aktivity vedoucí k rozvoji kulturního a společenského života, obnovuje a rozvíjí tradice, přispívá k ochraně přírodního či kulturního dědictví. V období let 2009–2012 získalo grantovou podporu 183 projektů, z toho 23 v Jihomoravském kraji. Konkrétní přínos pro jižní Moravu činil více než 1,9 milionu korun, což je nejvíc ze všech  krajů. V roce 2009 byl například oceněn projekt „Záchrana hustopečských mandloní“ (na Břeclavsku), v následujícím roce „Záchrana motýlího ráje ve Ždánicích“ (na Hodonínsku), loni projekt „Revitalizace rybníčka pod Holým vrchem“ (Krásenko na Blanensku). Jak už bylo řečeno – Jihomoravané patří svou aktivitou mezi nejúspěšnější kraje. Do Menších komunitních grantů loni přihlásili 23 projektů, pět z nich získalo celkovou podporu převyšující 303 tisíce korun.

    První grantové kolo, v němž lze získat finanční podporu 200 až 300 tisíc korun, má letos uzávěrku 28. února 2013. „Tématem Velkých komunitních grantů je kulturní krajina a životní prostředí. Podpořeny budou tři vybrané projekty,“ říká manažerka ČSOB Alena Králíková. V prvním kole stačí ohlásit jen záměry projektů. Patnáct z nich postoupí do druhého kola, nezávislá hodnotící komise vybere osm nejlepších projektů a tři z nich podpoří. „Doba realizace projektů musí činit maximálně jeden rok,“ dodává Alena Králíková.

    Druhé grantové kolo bude vyhlášeno 2. září 2013. Podpoří menší projekty, které mohou získat příspěvek až 70 tisíc korun. Grantový fond ČSOB věnuje milion korun na projekty zaměřené na péči o přírodní a kulturní dědictví, Grantový fond Era hodlá vyčlenit stejnou částku na rozvoj komunitního života prostřednictvím spolkové činnosti a místní kultury.

    Na tiskovou konferenci brněnských novinářů zavítala také Pavla Dombrovská z Brna-Líšně. Projekt tamního občanského sdružení „Komunitní centrum Líšeň sobě“ byl loni podpořen částkou 69 tisíc korun. Zpočátku to byly pouze první nesmělé krůčky… „Popravdě řečeno – vznikla jen jakási iniciativa, která se postupně rozrůstala. Později jsme založili občanské sdružení, podařilo se nám dát dohromady spolky, organizace i jednotlivce působící v naší městské části,“ vysvětluje Pavla Dombrovská. „Chceme také zachránit zrušenou knihovnu. Odkoupili jsme zbytek knih a zřídíme i menší čítárnu. Usídlili jsme se v líšeňském Dělňáku. Pořádáme zde čtení z knih významných autorů, různé kulturní akce, festivaly, postupně se objevují další aktivity.“

    Cíl projektu – zapojit organizace a místní obyvatele do vzniku a provozu komunitního centra – se podařil. Poslední zajímavou akcí byly Líšeňské ostatky spojené s veselicí, vystoupením Národopisného souboru Líšňáci, průvodem masek a dalším bohatým programem. Zaujal nás také internetový portál www.vlisni.cz. Obyvatelé zde najdou zajímavé informace o životě v Brně-Líšni, mohou diskutovat o nejrůznějších problémech, vyměňovat si zkušenosti, kritizovat…

    V závěru ledna 2013 vyhlásily ČSOB a Era společně s Nadací VIA nový grantový program Pomáhej, který má přispět k rozvoji dobročinnosti dětí a mladých lidí od 7 do 26 let, ocenit jejich odvahu a kreativitu. Cíl je jednoduchý: pořádat s kamarády benefiční akce, například divadelní představení, koncerty, závody, turnaje, módní přehlídky nebo třeba společný úklid v okolí školy. Zajímavé projekty získají granty až 10 tisíc korun, tři nejzajímavější dostanou navíc i bonus 50 tisíc korun. Tak s chutí do toho!  (jbo)

 


Na tiskové konferenci s novináři diskutovaly (zleva) Lucie Voláková z Nadace VIA, Alena Králíková z ČSOB a Pavla Dombrovská z Komunitního centra Líšeň sobě.

Foto: Jaroslav Bobek