Připomínka hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy

Den Brna – 16. až 18. srpna 2013

11.08.2013 15:00

    Píše se rok 1645. Švédové pod vedením generála Lennarta Torstensona obléhají už téměř čtyři měsíce Brno, jejich útoky však nevedou k cíli – malá skupina obránců města úspěšně odolává obrovské přesile. V polovině srpna podnikl velitel generální útok s tím, že pokud město nepadne do poledne, obléhání skončí a vojsko odtáhne pryč. Jeho výrok se údajně donesl Brňanům. Traduje se, že tenkrát někoho napadlo začít zvonit na Petrově o hodinu dřív. Generál Torstenson dostál svému rozhodnutí a obléhání ukončil. Brno bylo zachráněno a na připomínku této události se ozývají zvony z katedrály sv. Petra a Pavla každý den už v 11 hodin. Tolik nejznámější brněnská pověst...

    Významnou událost z období třicetileté války si letos Brňané připomenou od 16. do 18. srpna. Program Dne Brna je opravdu bohatý. Kromě dobového jarmarku v Radnické ulici nebudou chybět pochody historického vojska centrem města, vystoupení šermířů a kejklířů, komponovaná představení a bitevní scény v historických uniformách (v kostýmech bude letos 150 lidí), slavnostní hudební nešpory či nástupy a pochody městské hotovosti centrem Brna. Součástí nabídky je i scénické znázornění jedné z válečných epizod, tentokrát na téma „Boj o Špilberk“. V Labyrintu pod Zelným trhem návštěvníci uvidí na vlastní oči odlévání koulí pro Torstensona. Mimochodem – vyrobené černé kuličky najdou uplatnění v hodinovém stroji na náměstí Svobody. V sobotu dopoledne budou položeny věnce u hrobky jednoho z nejschopnějších vojevůdců třicetileté války Jeana-Louise Raduita de Souches, který velel obráncům při obléhání Brna v roce 1645.

    Rodiče s dětmi určitě navštíví verbířský stan k výcviku studentů k obraně Brna. V sobotu bude umístěn na Moravském náměstí. Mladí „bojovníci“ si zde procvičí různé vojenské dovednosti. Na památku dostanou verbířský list potvrzující, že absolvovali výcvik. Za zmínku a doporučení rozhodně stojí i Polní mše, kterou napsal Bohuslav Martinů pro české dobrovolníky ve Francii a pro všechny, kteří bojovali za svou vlast. Na volném prostranství u katedrály sv. Petra a Pavla ji diváci vyslechnou v provedení Metropolitního symfonického orchestru, Dómského smíšeného sboru Brno a Filharmonického sboru Beseda brněnská. Sobotní program bude ukončen vystoupením historického vojska a ohňostrojem na Zelném trhu. V neděli dopoledne je ještě na programu pontifikální bohoslužba.

    Mnozí návštěvníci si jistě nenechají ujít speciální prohlídky s průvodcem na téma „Obrana Brna za třicetileté války 2013 aneb Když Brnem táhli Švédi…“. Sraz je u zvonkohry na velkém nádvoří hradu Špilberk. Páteční prohlídka začíná v 16 hodin, sobotní v 17 hodin. Dozvíte se, proč uhájení Brna patří k nejslavnějším kapitolám města, jak to bylo se zvoněním v 11 hodin, proč se velitelem stal protestant cizího původu donedávna sloužící ve švédském vojsku, jak císař odměnil obránce Brna a další zajímavosti. Přijďte nasát úžasnou historickou atmosféru, Brno vás vítá…  (jbo)

 


Informace o Dni Brna 2013 novinářům poskytli tisková mluvčí Biskupství brněnského Ing. Martina Jandlová, ředitelka Turistického informačního centra města Brna PhDr. Petra Kačírková, Ph.D., hlavní dramaturg Mgr. Jan Nováček a zástupce Společnosti 1645 Radim Dufek. – Vpravo: Doc. Mgr. Vladislav Bláha, Art.D., sdělil nejnovější informace o XXII. Mezinárodním kytarovém festivalu a kurzech (Brno 11.–17.8.2013).

Foto: Jiří Smutný


Podrobné informace o XXII. Mezinárodním kytarovém festivalu a kurzech najdete zde nebo zde.