Děti z měst sbírají na venkově nové životní zkušenosti

27.07.2013 10:25

    Jen patnáct dětí tráví dva slunečné letní týdny ve stanovém táboře Pionýrské skupiny Zouvalka, oddílu Tuhas Brno, na kraji lesa u obce Dzbel. Je na střeše Drahanské vrchoviny. Jeho provoz zajišťuje osm dospělých. Tábor pro 56 lidí, není plně využit. Rodiče dnes zhusta nemají peníze, aby zaplatili své ratolesti 3500 Kč za táborový pobyt. Navíc některé děti jsou v táboře i tzv. na dluh s tím, že rodiče uhradí částku, až budou peníze mít.

    Děti ve věku od sedmi do šestnácti let z Brna, Hustopečí, Strachotína, Kostelce u Holešova či z Břeclavi se nenudí. Kluci a děvčata z měst získávají nové zkušenosti. Učí se žít bez mobilu a počítače, protože elektrická přípojka tam není a z pařezu je člověk nenabije. Do obce jezdí k hydrantu s barely pro pitnou vodu, aby kuchyň s jídelnou ve srubové základně Pod borovicí mohla připravit stravu užitím palivového dříví. Topí i v kotlíku vedle boudy se sprchou, aby voda z lesního potoka měla při koupání příjemnou teplotu. Mnohé děti tam poprvé viděly večer světlušky nebo žasly nad zápasem užovky se žábou v potoce, přičemž hadovi potrava uprchla.

    »Hlavní programové téma letošního tábora je Po stopách mimozemských agentů. Máme je v logu napsané i na táborových tričkách, které si oblékáme na ranní nástupy,« uvedla zkušená tábornice, hlavní vedoucí a zdravotnice MUDr. Jitka Suská. Vysvětlila, že bojová hra o agentech se týkala např. hledání záhadné zelené hmoty v lese (vyrobili ji ze škrobu a potravinářského barviva), kterou prý ztratilo UFO a která působí oslepnutí. Vzájemně se pak uzdravovaly tzv. všelékem. Děti si při terapii oblíbily i tři sibiřské kočky, které doktorka Suská používá mezi svými dětskými klienty v nemocnici.

    »Máme tady živo, v parných dnech se chodíme koupat k obci do rybníka. Houby nesbíráme, protože při současném velkém suchu nerostou. Návštěvy nám sem vozí meruňky i meruňkové knedlíky, melouny i cukety na řízky. Byli jsme na návštěvě na Ptenském dvorku, kde mnohé děti si poprvé v životě pohrály s koníky, osly i ovcemi. V soutěži tam vyhrály dort, který pak snědly na svačinu,« doplnila Suská a pokračovala: »Byli jsme v Prostějově, kde děti dělaly vlastivědný výzkum o městě a okolí. Ze sousedního tábora k nám přišel na besedu český voják sloužící v Afghánistánu. Děti si vyzkoušely neprůstřelnou vestu a maketu samopalu. Doma budou mít co vyprávět. Některé jsou na táboře PS Tuhas už pátý ročník,« uzavřela.  (vž)

 

Vlevo: Hlavní vedoucí MUDr. Suská ukazuje, kde byli na výletě. − Vpravo: Pohled na část stanového dětského tábora při Základně Pod borovicí.


Vlevo: Nezbytná příprava paliva. − Uprostřed: Sibiřská kočka slouží k dětské terapii. − Vpravo: Táborníci si postavili krb.

Vlevo: Pronajatá srubová základna TOM Olomouc se stanovým táborem PS Tuhas Brno. − Vpravo: Bouda se sprchou, pro kterou si potoční vodu ohřívají v kotli vlevo.

Foto: Václav Žalud