Navštívili jsme budoucí sídlo krále zvířat

Do Brna se vracejí lvi

29.06.2017 20:25

    Do brněnské zoologické zahrady se po 14 letech vracejí lvi. Na samém vrcholku Mniší hory, v těsném sousedství Africké vesnice, vyrůstá nová expozice zabírající téměř 5 000 čtverečních metrů. Stavba za 17 milionů korun byla zahájena loni v srpnu, její slavnostní otevření je plánováno na 26. srpna 2017.

    Expozice využívá stávající zeleň a členitost terénu, je doplněna jezírkem a několika vyvýšenými pahorky, které lvi využijí k odpočinku. Pozorovací místa na návštěvnické trase jsou komponována jako osamocená domorodá chýše, havarované letadlo či průhled bujnou vegetací. Součástí komplexu budou i vytápěné ubikace se třemi oddělenými boxy, obslužnou zónou, prostory pro chovatele a odstavným výběhem.

    Chovatelé už delší dobu usilují, aby do Brna získali lvy konžské (Panthera leo bleyenberghi). Podařilo se! Původním domovem těchto šelem je jihozápad Afriky, kde se přizpůsobily extrémním podmínkám pouští Kalahari a Namib. „Samici přivezeme ze Zoo Ústí nad Labem, samce z polské Zoo Gdaňsk,“ vysvětluje ředitel Martin Hovorka. „Časem chceme získat ještě další samici. Bylo by hezké, kdyby se výběhu pohybovalo šest až sedm lvů. Brňanům chceme postupně ukázat i další zvířata – hrochy, nosorožce, hyeny, gepardy… Což ovšem záleží na tom, jestli se nám podaří získat potřebné peníze.“

    Lvi se už nyní připravují na přesun do nového domova. Učí se nastupovat do transportních beden, aby je bylo možné přepravit bez uspání. „Příchod lvů je naplánován tak, aby měli potřebný klid a dostatek času seznámit se s expozicí i spolu navzájem, než se představí návštěvníkům,“ říká kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová.

    Stavbu nové expozice jsme si prohlédli za doprovodu ředitele zoo a zástupců firmy Tocháček. Práce pokračují podle plánu, zbývá dokončit jen menší úpravy ve venkovním výběhu. Nic nebrání tomu, abychom v závěru srpna potěšili sebe, své děti či vnuky návštěvou v novém lvím království. Brněnská zoo chovala lvy nepřetržitě půl století. V letech 1962–1972 odchovala jedenáct lvíčat. Pamětníci si docela jistě vzpomenou na posledního lva, s nímž jsme se rozloučili v roce 2003. Samec Bali neměl v Brně odpovídající podmínky pro chov, proto odcestoval do Zoo Les Sables d´Olonne ve Francii. Po čtrnácti letech se král zvířat na Mniší horu vrátí. Lev konžský je ohrožený, vzácně chovaný poddruh, jeho početnost se neustále snižuje. V evropských zoologických zahradách bychom napočítali zhruba tři desítky těchto šelem.

    Adoptivními rodiči lva konžského bude energetická společnost SPP CZ, dodavatel zemního plynu a elektřiny. „Brněnskou zoologickou zahradu podporujeme už několik let,“ uvedl předseda představenstva akciové společnosti Petr Ivánek. „Zoo prošla a stále prochází zásadní proměnou a poskytuje čím dál větší pohodlí a komfort nejen návštěvníkům, ale i samotným zvířatům. Lvy konžské čeká na Mniší hoře opravdové lví království. Těší mne, že se tak stalo i díky našemu přispění.“  (jbo)

 

Stavbu nové expozice lvů si novináři prohlédli v doprovodu ředitele zoo Martina Hovorky.

Foto: Jaroslav Bobek