Hravá výstava loutek a strojků ve VIDA! science centru

Do Brna zavítal Cirkus Mechanikus

27.09.2017 17:50

    Po dvacetiletém světovém turné dorazila do Brna výstava Cirkus Mechanikus. Padesát exponátů na galerii zábavního vědeckého parku VIDA! přibližuje cirkusový svět plný úžasných mechanismů a půvabu staré Anglie. Historické i současné originály mechanických loutek a strojků z Velké Británie a Nizozemska novinářům představila Sarah Alexandrová. Rozsáhlou sbírku kdysi shromáždila její matka. Loutky pro ni vyráběli přátelé – umělci, kteří měli stejný smysl pro humor a chytrý pohled na svět.

    „Návštěva výstavy vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři. Cirkus Mechanikus potěší děti i dospělé," říká kurátor Ondřej Hlouša. Má pravdu. První ohlasy jsou velice příznivé. Důmyslné strojky přivádějí k životu ručně vyrobené loutky. Jejich příběhy jsou plné osobitého britského humoru. Součástí výstavy jsou i čtyři cirkusové fotokoutky, historické originály přístrojů a hravé exponáty. Díky nim návštěvníci pronikají do tajů ozubených kol, šroubovic, převodů, prostorových fotografií či pohyblivých obrázků.

    K nové výstavě je připraven i bohatý doprovodný program. „Na tento víkend chystáme pro rodiny s dětmi tvořivé dílny a na středu 4. října večerní party pro dospělé VIDA! After Dark," informuje programový manažer Sven Dražan. Menší kreativní dílna je součástí výstavy každý den, obsáhlejší program zaměřený na výrobu jednoduchých mechanických zvířat z papíru nabízí zábavní vědecký park pravidelně o víkendech.

    Putovní expozici v originále nazvanou Mechanical Circus už zhlédli návštěvníci po celém světě. Její základ tvoří loutky a automaty vyrobené pro malý obchůdek s řemeslnými výrobky v Cornwallu. „Obchod patřil mé matce Sue Jacksonové. Loutky milovala, mnohé z nich dokonce odmítala prodat. Měla obchod, v němž se nedalo nic koupit," směje se Sarah Alexandrová, která se o nyní sbírku stará. Zájem o malý obchůdek rostl, a tak se přesunul do proslulé londýnské čtvrti Covent Garden, kde loutky šestnáct let s úspěchem „vystupovaly". Pro účely putovní expozice v cirkusovém stylu se sbírka rozšířila o historické mechanické hračky a strojky z nizozemského muzea vědy a lékařství Rijksmuseum Boerhaave.

    Výstava objela celou Evropu, navštívila USA, zavítala do Thajska, Singapuru, Japonska, Austrálie, Číny, Izraele a mnoha dalších zemí. Česká republika hostí jedinečné exponáty poprvé. Expozice bude přístupná až do konce letošního roku za cenu běžné vstupenky do zábavního vědeckého parku. Od úterý do pátku od 16 do 18 hodin lze využít levnější odpolední vstupné za 90 korun.  (jbo)

 

Informace o výstavě Cirkus Mechanikus novinářům poskytla Sarah Alexandrová.
(Foto: Jaroslav Bobek)