Do brněnské zoo přichází zima

18.12.2015 08:35

    Na letošní poslední tiskové konferenci to bylo jako na pohřbu někoho neoblíbeného: žádný extra zájem. Možná novináři tušili, že se nic mimořádného dít nebude. A nepřišel ani ředitel, kterého jsem se chystal zeptat, jak na něj působí nevybíravé reakce veřejnosti na řádění psů v zoo a na výlet vlka arktického mimo areál.

    Největší atrakce poslední doby – lední medvídě – už má čtyři týdny, ale na vlastní oči ho ještě nikdo neviděl. Cora se o svého potomka naštěstí vzorně stará. Zahřívá ho svým čtyřmetrákovým tělem a v pravidelných dvouhodinových intervalech ho kojí. Zvuky ozývající se z porodního boxu nasvědčují tomu, že je stále bohudík vše v pořádku. Pravidelně se střídá hladový křik, chrčení doprovázející kojení a následné ticho, kdy oba odpočívají. Zájemci mohou medvědy sledovat v přímém přenosu na webových stránkách zoologické zahrady díky kameře, umístěné v porodním boxu. „Z předchozích zkušeností můžeme předpokládat, že Cora mládě vyvede do výběhu v polovině března,“ říká chovatel ledních medvědů Jaroslav Jasínek.

    Podobně je to s nedávno narozenými dvojčaty pumy jaguarundi, menší kočkovité šelmy. Dvouletá samice Fiona je má se třináctiletým samcem Foxem, který přecestoval do Brna v říjnu minulého roku z Berlína. Matka je teď s mláďaty pro jistotu sama. V budoucnu ale bude celá rodinka zase pohromadě. „Očekáváme, že by mohla Fiona mláďata vyvést v nejbližších dnech,“ říká chovatelka Mariana Hubíková.

    V areálu zoo nastala zvláštní situace. Místo návštěvníků, kterým se v ošklivém počasí nechce ven, je vidět jen sem tam nějakého zaměstnance, jinak je pusto a prázdno. Přesto je k vidění stále spousta zvířat, venku i v pavilonech. Z těch otužilých druhů, kterým zima ani déšť nevadí, je to například lama alpaka, lama vikuňa, velbloud dvouhrbý, jak domácí, pekari bělobradý, mara stepní, bizon, zebra nebo plameňák růžový.

    Jinačovická záchranná stanice, jež je součástí brněnské zoo, se opět stala členem Národní sítě záchranných stanic. Další novinkou je, že stanice bude přijímat hendikepovaná zvířata nejen z Rosicka a Kuřimska jako dosud, ale i z blízkého okolí, tedy z Bystrce a Kníniček. V současné době ve stanici přebývají dvě veverky obecné, jeden plch velký, čtyři netopýři a čtrnáct ježků.

    Z připravovaných akcí v zoo lze uvést vánoční a novoroční komentované krmení. Jako první bude krmen tygr sumaterský, už v 9.30 hodin. Poslední přijde na řadu ve 12.30 kosman zakrslý. Vánoční krmení obohatí jízda na ponících v Dětské zoo od 9.30 do 13 hodin, ve 14 hodin se zoo zavírá. V novém roce se zavírá až v 16 hodin.  (jis)

 

V aresálu zoo a na tiskové konferenci fotografoval: Jiří Smutný