Brněnské Kino Art se otvírá širší veřejnosti

Do nové sezony s novou dramaturgií

25.09.2013 09:25

    Kino Art, které je součástí Turistického informačního centra města Brna, bylo až dosud převážně klubovým zařízením. Pro nadcházející období výrazně změnilo svou dramaturgii a otvírá se širšímu diváckému spektru. Začalo se orientovat nejen na členy filmového klubu, ale i na rodiny s dětmi, studenty, seniory a další skupiny obyvatel.

Nabídka pro rodiče a děti

    Za zmínku stojí především spolupráce s Výtvarnou dílnou a mateřským centrem Loučka. Toto zařízení sídlí od července přímo v budově kina, takže podmínky pro vzájemnou spolupráci jsou ideální. Pro rodiče a jejich děti jsou připraveny víkendové projekce s lektorkami a následnými workshopy. Bonusovou službou je i hlídání dětí v průběhu úterních podvečerních představení či zvýhodněná cenová nabídka v Café Art. „Uvažujeme o tom, že děti budeme hlídat i ve čtvrtek, třeba až do 21. hodiny, aby si rodiče mohli po představení ještě chvíli posedět v kavárně,“ říká ředitelka centra Petra Loučková. „Zaměřujeme se hlavně na výtvarnou činnost dětí, máme hudební kroužky, organizujeme cvičení pro nejmenší, vyučujeme angličtinu a stále hledáme další možnosti. Chceme, aby se Loučka stala oázou klidu a pohody v centru Brna.“

    Novinkou je také projekt MIMIkiNO, což jsou speciální středeční projekce od 16 hodin se ztlumeným zvukem, určené především rodičům s malými dětmi. Během představení jsou k dispozici hračky, přebalovací pult i oddělená místnost. Nechybějí ani víkendové projekce pro děti (každou sobotu a neděli od 16 hodin) a úterní zlevněná představení (v 15 hodin) pro seniory.

Velkofilmy v prvotřídní kvalitě

    Diváci Kina Art nyní nacházejí v programu i více velkorozpočtových filmů, tzv. blockbusterů, zaměřených na komerční úspěch. Kino navázalo spolupráci s filmovým kritikem a pedagogem Mgr. Radomírem Kokešem, který se této oblasti dlouhodobě věnuje. Díky digitalizaci si mohou diváci užít tyto velkofilmy v prvotřídní kvalitě.

Novinky filmového klubu

    Pro členy filmového klubu je připraven nejen speciální dramaturgický plán, ale i lektorské úvody k jednotlivým představením a výrazně nižší cena vstupného. Jak novinářům sdělil hlavní dramaturg Mgr. Miroslav Maixner, upřednostňovány budou filmy na pětatřicetimilimetrovém pásu. Zájemci se mohou zúčastnit exkurzí do promítací kabiny, za věrnost pro ně bude každý měsíc připravena bonusová projekce (pro ostatní veřejnost nepřístupná).

    A ještě jedna novinka. Kino Art se zapojilo do celorepublikového projektu Filmjukebox. Diváci mohou hlasovat on-line pro film, který bude promítán, a mají tak jedinečnou možnost ovlivňovat dramaturgii kina. Od letošního léta jsou nedílnou součástí i předfilmy – nejrůznější ukázky z tvorby studentů Fakulty výtvarných umění VUT či mezinárodně oceněné animované studentské filmy.

Čtyři filmové festivaly

    V říjnu 2013 bude Kino Art hostit čtyři filmové festivaly. Kromě 2. ročníku Festivalu argentinského filmu, Das Filmfestu a Femina film festivalu to bude i 54. ročník Mezinárodního festivalu krátkých filmů Brněnská šestnáctka (16.–19. 10.). Kromě soutěžních snímků z celého světa přinese i unikátní pásmo amatérských animovaných filmů z šedesátých let. Připraveno je několik doprovodných akcí, včetně semináře o šestnáctimilimetrovém filmovém formátu. Čestným hostem bude režisér a scenárista Marek Najbrt.

    Některá pražská kina postupně ustupují od tištěné propagace. Veškeré informace o filmových představeních zveřejňují pouze na svých webových stránkách. Kino Art sice tištěnou propagaci zatím neopouští, ale – což je třeba výrazně pochválit – zprovoznilo zcela nový oficiální web www.kinoart.cz, který je velice srozumitelný a jednoduchý, poskytuje maximum informací, včetně trailerů a dalších zajímavostí. Jsou na něm přehledně představeny filmové cykly a festivaly, k dispozici je i prostor pro blogy přispěvatelů, galerie a podobně. Stačí nahlédnout – něco si určitě vyberete.  (jbo)