Dobrovolní hasiči roku opět v Brně převzali ocenění

21.11.2019 19:05

    Zástupci padesáti jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé republiky opět v Brně převzali ocenění prestižní ankety Dobrovolní hasiči roku. V letošním, již devátém ročníku soutěžní ankety, se o vavříny a hodnotné ceny ucházelo celkem 135 sborů dobrovolných hasičů (SDH) a jednotek SDH z celé republiky.

    Devítičlenná odborná porota vedená generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Ing. Drahoslavem Rybou z nich v pěti regionech vybrala nejlepších 25 hasičských sborů a 25 jednotek. Ty postoupily do závěrečného, internetového hlasování veřejnosti. Při hodnocení nejlepších zásahů jednotek a činnosti hasičských sborů pořadatelé ankety zaznamenali rekordních 55 tisíc hlasů.

    Na slavnostním večeru v brněnské Zoner Boby Hall si hasiči díky sponzorům rozdělili finanční a věcné odměny v hodnotě přes 1,8 milionu korun. Vítězové hlasování v jednotlivých regionech převzali skleněnou zásahovou přilbu v reálné velikosti, která je symbolem ankety a unikátním dílem českých sklářů. První tři jednotky a sbory si odnesly také šeky na odměny ve výši 60, 45 a 35 tisíc korun a moderní techniku k vybavení hasičských zbrojnic.

    Mezi zásahovými jednotkami v regionu Jih Moravy byli rekordním ziskem 1 682 hlasů nejúspěšnější hasiči z Drnovic na Vyškovsku. Prvenství získali za mimořádně náročný zásah k likvidaci požáru místního kulturního domu. „Byl hodně emotivní, protože spousta našich zasahujících členů má na kulturní dům osobní vzpomínky. Třeba na první taneční, vystoupení s mateřskou nebo základní školou, vystoupení svých dětí nebo vnoučat,“ zavzpomínal velitel jednotky Antonín Bastl. Druhou a třetí příčku obsadili hasiči ze Zastávky a Ždírce nad Doubravou v Kraji Vysočina, čtvrté a páté místo patřilo jednotkám z Letovic a Velkého Meziříčí.

    Nejlepším sborem v regionu Jih Moravy se díky zisku 1 110 hlasů stali hasiči z Rostěnic na Vyškovsku. Porotu i veřejnost zaujali projektem Bezpečí na cestách, kterým upozornili na nutnost reflexních prvků. Druhé a třetí místo ve finále obsadili hasiči z obce Jámy v Kraji Vysočina a Hostěrádek-Rešova na Vyškovsku. Čtvrtí a pátí v regionu skončili hasiči ze Ždírce nad Doubravou a Brna-Králova Pole.

    „Cílem ankety je najít, ocenit a finančně a věcně podpořit činnost dobrovolných hasičů a současně upozornit veřejnost, že jsou nepostradatelnou součástí integrovaného záchranného systému,“ uvedl prezident pořádajícího spolku sv. Florián Jiří Bezděk. Dodal, že za finanční ocenění si finalisté pořizují například nové požární hadice, proudnice nebo čerpadla pro čerpání zatopených prostor. Velitel vítězné jednotky z Drnovic A. Bastl doplnil, že za finanční odměnu by si zdejší hasiči rádi pořídili termokameru, která by jednotce výrazně pomohla při hašení požárů v uzavřených prostorách.

    V České republice nyní působí přes osm tisíc jednotek a sborů dobrovolných hasičů, ve kterých aktivně působí přes 360 tisíc členů. Dobrovolní hasiči se věnují i mládeži a celkovým počtem členů jsou největším profesním sdružením u nás.

    Nejlepším z nich na finálovém večeru v Zoner Boby Hall před kamerami České televize blahopřáli patroni ankety – moderátor Petr Rychlý a zpěvačka Ilona Csáková se sborem Kampanela. V programu se představila také skupina Slza. Záznam večera televizní diváci uvidí v sobotu 7. prosince od 16.05 hodin na programu ČT2.

JAROSLAV HAID