Dobrovolní hasiči roku převzali ocenění

17.12.2020 19:05             

    Finanční odměny a věcné dary v hodnotě přes 2,3 milióny korun převzali účastníci brněnského finále soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Hodnotné odměny využijí na zlepšení vybavení hasičských zbrojnic a ke zkvalitnění činnosti sborů.

    Do jubilejního, desátého ročníku ankety se letos přihlásilo 149 hasičských sborů a zásahových jednotek. O ocenění usilovaly akcemi pro veřejnost a zásahy v období od 1. července 2019 do 30. června 2020. Cílem celostátní ankety, kterou tradičně organizuje brněnský spolek Svatý Florián, je najít, ocenit a finančně i věcně podpořit dobrovolnickou činnost hasičů i v nejmenších obcích. A současně veřejnosti ukázat důležitost jejich zapojení do integrovaného záchranného systému a nepostradatelnost při odborné a rychlé pomoci při ohrožení lidí při požárech, dopravních nehodách, živelných pohromách a letos také při pandemii koronaviru.

    Stejně jako v minulých letech organizátoři ankety pro hodnocení území republiky rozdělili na pět regionálních celků. V každém z těchto regionů pak odborná porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou v polovině září ze zaslaných přihlášek vybrala pět nejlepších aktivit hasičských sborů a pět nejprofesionálnějších zásahů výjezdových jednotek. O závěrečném pořadí pak rozhodly hlasy veřejnosti. Pro nejlepší sbory a jednotky do uzávěrky 20. října jejich příznivci poslali 34401 hlasů.

    Slavnostní vyhlášení výsledků letos výrazně ovlivnila vládní protiepidemická opatření. Listopadový termín museli pořadatelé přesunout na 16. prosinec. I tak se předání finančních darů a věcných odměn před kamerami České televize v prázdné hale Boby centra mohlo zúčastnit jen 30 hasičů. „Slíbili jsme, že jubilejní 10. ročník ankety bude nezapomenutelný. Povedlo se,“ prohlásil při pohledu do prázdného sálu prezident spolku Svatý Florián Jiří Bezděk.

    Nejúspěšnějším jednotkám a sborům k jejich umístění blahopřáli hlavní partneři a sponzoři ankety prostřednictvím telemostu. Ceny hasičům jejich jménem předali Jiří Bezděk a viceprezident spolku Václav Špéra. Za první až třetí místo hasiči převzali šeky na 80, 55 a 40 tisíc korun a vysílačky, motorové pily a další techniku. Vítězové získali i nejcennější trofej  skleněnou zásahovou přilbu ve skutečné velikosti z dílen českých sklářů.

    V regionu Jih Moravy zahrnujícím území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina byli mezi jednotkami nejúspěšnější hasiči z Tvrdonic na Břeclavsku. Cenu po zisku 743 hlasů získali za záchranu muže po infarktu pomocí defibrilátoru. Na dalších místech skončili jejich kolegové z Golčova Jeníkova, obce Rohozná, Velkých Pavlovic a Strážnice. Mezi hasičskými sbory nejlépe uspěli hasiči z obce Hrušky na Břeclavsku se ziskem 1073 hlasů za akci Každý to zvládne, zaměřenou na základy první pomoci. Další místa obsadili hasiči ze Senetářova, obce Jámy, a brněnských městských částí Královo Pole a Brněnské Ivanovice.

    Na pódiu Boby centra oceněné hasiče pozdravili patroni ankety – herci Petr Rychlý a Ondřej Vetchý, a zpěvačka Ilona Csáková. V kulturním programu vystoupili také zpěváci z uskupení 4 tenoři, Roman Horký se skupinou Kamelot a zpěvačky Monika Absolonová a Bára Basiková.

    V České republice je nyní téměř osm tisíc sborů dobrovolných hasičů a hasičských sborů, které sdružují přes 360 tisíc členů a jsou v obcích a městech nejpočetnější zájmovou organizací. Ve sborech pracuje 6,5 tisíce zásahových jednotek, na jejichž výjezdech k požárům, dopravním nehodám a dalším událostem se ve svém volnu střídá na 70 tisíc dobrovolných hasičů.

    Díky anketě Dobrovolní hasiči roku bylo dosud hasičským sborům a jednotkám v republice uděleno přes 400 ocenění provázené finančními a věcnými dary v celkové hodnotě přesahující 21 milionů korun. Patrony ankety jsou tradičně ministerstva financí, vnitra a zemědělství, a také řada významných společností a firem.                                                                                                   

JAROSLAV HAID