Dobrovolní hasiči roku se představí v Brně

17.09.2017 09:10

    Pětadvacet zásahových jednotek a stejný počet sborů dobrovolných hasičů z celé republiky se utká ve finále soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku 2017. Letošní ročník tradiční ankety organizátoři vyhlásili na jaře v Brně. Do klání o lákavé ceny – 1,75 milionu korun a zásahovou techniku v hodnotě dalších 600 tisíc korun – se přihlásilo 145 českých a moravských zásahových jednotek a hasičských sborů.

    U zásahů jednotek u požárů, dopravních nehod i jiných událostí odborná porota posuzovala zejména jejich profesionalitu v často velmi dramatických situacích při záchraně osob i majetku. Při hodnocení přihlášek hasičských sborů měst a obcí porota přihlížela zejména ke kvalitě a nápaditosti akcí, zaměřených zejména na požární prevenci a práci s mládeží.

    Pro hodnocení činnosti zásahových jednotek i hasičských sborů organizátoři opět území ČR rozdělili do pěti oblastí. Územní celek jih Moravy zahrnuje Jihomoravský kraj a část Kraje Vysočina. Mezi zásahovými jednotkami na jihu Moravy se tedy ve finále o vavříny utkají jednotky SDH Dubňany a Strážnice na Hodonínsku a Velkých Opatovic na Blanensku, a Sněžného a Košetic z Kraje Vysočina. V klání hasičských sborů se ve finále v regionu jih Moravy utkají sbory z Brna-Slatiny, Hrušovan u Brna, Žabčic na Brněnsku, Senetářova na Blanensku, a Ždírce nad Doubravou v Kraji Vysočina. Přitom v hodnocení sborů se hasiči z Brna-Slatiny do finále probojovali po loňské účasti již podruhé. Porota ocenila jejich tradiční akci pro mládež Den s hasiči.

    VII. ročník ankety je u příležitosti 45. výročí hry Plamen mimořádně rozšířen o třetí kategorii, která je určena kolektivům mladých hasičů. Porota proto současně vybrala 5 nejzajímavějších projektů mladých kolektivů. Mladí hasiči budou rovněž oceněni na závěrečném slavnostním večeru.

    O tom, která zásahová jednotka a který hasičský sbor získá ocenění na první až třetí příčce a hodnotné ceny v jednotlivých regionech klání, rozhodne hlasování veřejnosti. Zájemci o činnost hasičů i příznivci jednotek i sborů jim mohou posílat do 31.10. 2017 svoje hlasy posílat na příslušném formuláři na webu www.adhr.cz, nebo prostřednictvím SMS podle návodu na tomto webu.

    Výsledky ankety budou slavnostně vyhlášeny v sobotu 25. listopadu 2017 v Brně. Slavnostní vyhlášení budou moci všichni hasiči sledovat prostřednictvím on-line stream přenosu. Záznam slavnostního večera by měla odvysílat i Česká televize.  (jh)